Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reuters’tan Türkiye Uyarısı: Terör Saldırıları Olabilir

İngiliz basınında, İstanbul’da yaşanan bombalı saldırının devamının geleceği uyarısı yapıldı. Özellikle Ankara’nın tehdit altında olduğu iddia edildi.
Reuters’tan Türkiye Uyarısı: Terör Saldırıları Olabilir
HABER GİRİŞ

İstanbul’un en işlek caddesinde 13 Kasım’da meydana gelen bombalı saldırı, Türkiye’yi 7 yıl öncesine götürdü. Türkiye’nin 2015 yılındaki seçim döneminde içine girdiği terör sarmalına tekrar çekildiğine yönelik korkular, dış basında yer aldı.

İngiliz haber ajansı Reuters, ismini vermediği Batılı büyükelçilerden edindiği bilgiye göre Türkiye’nin başkenti Ankara’da yeni bir güvenlik tehdidine açık olduğunu ileri sürdü.

Ayrıca haber kaynaklarının, Türk makamlarınca da olası tehditlere karşı uyarıldığını açıkladı.

İstanbul’da yaşanan patlamanın ardından Suriye ve Irak’ın kuzeyine askeri operasyon düzenleyen Türkiye’nin misilleme olarak yeni terör saldırıları ile karşı karşıya olduğu belirtildi.

Yapılan uyarıda, Türkiye’de özellikle alışveriş merkezleri (AVM), otobüs durakları ve havaalanlarının riskli bölgeler olduğu söylendi.

GCM Yatırım Banner

Sırbistan: Özellikle Başkent Ankara’ya Gitmeyin

Batılı büyükelçilerin uyarılarına ek olarak Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç de yakın zamanda Sırp vatandaşlarını Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyarmıştı.

Ülkede terör saldırılarının tekrarlanmasının muhtemel görüldüğü ve önümüzdeki haftalarda özellikle Ankara’ya seyahat etmemelerini söylemişti.

Söz konusu endişelere ilişkin güvenlik güçlerinden edindiği istihbarata atıf yaparak şöyle açıklama yapmıştı:

“Önümüzdeki birkaç hafta içinde terör saldırılarının beklenebileceği konusunda vatandaşları uyarmak istiyorum ve bu durumda bu bilgi Türkiye’nin başkenti Ankara’yı ifade ediyor.”

Ayrıca Daciç, olası bir saldırının Türkiye’nin diğer illeri için de geçerli olduğuna değinerek, “Vatandaşlarımız Türkiye’deyse yaya bölgeleri, metro, otobüs ve tren istasyonları gibi kalabalık alanlardan ve benzeri yerlerden uzak dursunlar” şeklinde uyarlarını yinelemişti.

Soylu: Anıtkabir’i Patlatacaklardı

Reuters’ın isimsiz kaynaklara dayandırdığı habere benzer bir bilgi de Dışişleri Bakanı Süleyman Soylu cephesinden gelmişti.

Soylu, terör saldırılarına dair geçen gün Twitter’da katıldığı sohbet odasında yaptığı konuşmada, şimdiye kadar engellenen terör saldırısı planları arasından Ankara’nın da olduğunu açıklamıştı.

2,5 yıl önce engellenen terör saldırısının Anıtkabir’de yapılmak istendiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.