Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reuters: Türkiye’nin Milyon Dolarlık Doğal Gaz Borcu Ertelendi

Reuters'a konuşan iki kaynak, Türkiye'nin Rusya'ya ödeyeceği milyon dolarlık doğal gaz borcunun seneye ertelendiğini söyledi.
Reuters: Türkiye’nin Milyon Dolarlık Doğal Gaz Borcu Ertelendi
Yorum

Yakın bir zamanda Türkiye’nin Rusya’ya olan doğal gaz borcunu ertelediği konuşulurken Enerji Bakanı Fatih Dönmez, konuya yönelik açıklık getirmişti. Dönmez’in borcun ertelendiğini açıklamasından sonra bugün yeni bilgiler paylaşıldı.

Reuters’a konuşan ismi açıklanmayan iki kişi Türkiye’nin Rusya’ya ödeyeceği 600 milyon dolarlık doğal gaz faturasının 2024’e ertelendiğini söyledi.

“Enerji Fiyatlarındaki Artışı Etkisi Büyük”

Ayrıca kaynaklar, anlaşma hükümleri uyarınca Türkiye’nin Rusya’ya yapacağı 4 milyar dolara kadar enerji ödemesinin gelecek yıla kadar ertelenebileceğini kaydetti.

Konu hakkında bilgi sahibi olan kaynak “Resmi olarak 600 milyon dolarlık bir ödeme gelecek yıla ertelendi. Bunda enerji fiyatlarındaki artışın çok büyük etkisi oldu.” dedi.

Enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle Türkiye’nin önümüzdeki aylarda bu tür ödemeleri erteleyebileceği kaydedildi. Her iki ülkenin enerji bakanlıklarından ve şirketlerinden konuya dair yorum talebine yanıt vermediği aktarıldı.

Türkiye’nin enerji ithalat faturası 2022’de 100 milyar dolara yakın rekor kırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%