Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reuters TCMB’nin KKM Hamlesini Kaleme Aldı

KKM’den çıkışları hızlandırmak için harekete geçen Merkez Bankası’nın son aldığı kararın yankıları sürüyor. İngiliz basını, Merkez’in hamlesini yazdı.
Reuters TCMB’nin KKM Hamlesini Kaleme Aldı
HABER GİRİŞ

Yatırımcıları döviz tarafından mevduat hesaplara çekmek için getirilen kur korumalı mevduat (KKM) sisteminde zorunlu karşılık oranlarını tekrar yükselten Merkez Bankası, yabancı basının gündemine oturdu.

Merkez Bankası’nın yabancı para mevduattan KKM hesaplarına dönüşüm hedefi ile TL payına göre ilave/indirimli menkul kıymet tesis uygulamasından vazgeçmesini değerlendiren İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye’nin ortodoks politikalara bir adım daha yaklaştığını yazdı.

“Türkiye, maliyetli döviz korumalı mevduatları geri almaya başladı” başlığıyla servis edilen haberde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) TL mevduat için teşvik kararı alırken, KKM payına sınırlama getirmesini enflasyonu soğuturken TL’deki değer kaybını dengelemek olarak yorumladı.


Eski TCMB başekonomisti Hakan Kara’nın da görüşlerine yer verilen haberde, Merkez Bankası’nın son aldığı karar, ‘bir taşla iki kuş vurmak’ olarak tanım buldu.

Kara’nın, TCMB’nin hem mevduat faizlerini yükselttiği hem de KKM hesaplarını frenlediği çıkarımında bulunduğu aktarıldı.

Ancak söz konusu hedeflere varmak için politika faizinde en başından itibaren artışa gitmek gerektiğinin altını çizen Kara, “Resmi faiz oranları bu karmaşık işlere girmeden yükseltilebilirdi” yorumunu paylaştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.