Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Rapor: Küresel Enerji Talebi Bu Tarihte Zirve Yapacak

IEA, küresel enerji talebine ilişkin beklentisinde OPEC’inki ile çelişen bir rapor sundu. Petrol, doğal gaz ve kömürde talep patlaması için o tarihe dikkat çekildi.
Resmi Rapor: Küresel Enerji Talebi Bu Tarihte Zirve Yapacak
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), sanayileşmiş ülkelerin gelecek dönemde karşılaşacağı enerji piyasasına ilişkin raporunda petrol, doğal gaz ve kömür talebine ilişkin zirve beklentisini paylaştı. Petrol talebinin 2030 yılı sonrası artacağı öngörüsünde olan petrol üreticisi grubu Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile çelişen IEA, küresel enerji talebinin 2030 yılına kadar zirveye ulaşacağı tahmininde bulundu.

IEA, bugün paylaştığı yıllık ‘Dünya Enerji Görünümü’ raporunda, söz konusu beklentisinde elektrikli araçların büyüme ihtimaline ve Çin ekonomisinin küçülme olasılığına işaret etti.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, “Temiz enerjiye geçiş dünya çapında gerçekleşiyor ve durdurulamaz. Bu bir ‘eğer’ meselesi değil, sadece ‘ne kadar erken’ meselesi ve ne kadar erken olursa hepimiz için o kadar iyi” dedi.


“Hükümetlerin, şirketlerin ve yatırımcıların temiz enerji geçişlerini engellemek yerine arkasında durmaları gerekiyor” önerisinin sunulduğu raporda, 2030 yılına gelindiğinde küresel çapta elektrikli otomobil kullanımının artmasını ve temiz enerjiyi destekleyen politikaların fosil yakıt talebini baskılamasının beklendiği belirtildi.

Çin ekonomisinin daha yavaş büyümesiyle enerji talebindeki büyümenin de değişiminde kilit rol oynayacağı söylenen raporda, son 10 yıllık süre zarfında küresel petrol kullanımındaki artışın yaklaşık üçte ikisini Çin’in oluşturduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın