Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de Yayımlandı: Arabuluculuk 2024 Ücret Tarifesi

Özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümündeki arabuluculuk faaliyetlerine ilişkin 2024 yılı asgari ücret tarifesi belli oldu. Detaylar haberin devamında;
Resmi Gazete’de Yayımlandı: Arabuluculuk 2024 Ücret Tarifesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Özel hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla çözümlenmesine ilişkin ücret tarifesinde güncellemeye gidildi. 2024 yılı içinde yapılacak ödemelere ilişkin asgari ücret tarifesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan 2024 yılı arabuluculuk asgari ücret tarifesine göre belirlenen ücretlerin altında arabuluculuk ücretinin kararlaştırılamayacağına, aksine yapılan sözleşmelerin ücrete ilişkin hükümlerinin geçersiz olacağına dikkat çekildi.

Kira Uyuşmazlıklarında Taban Fiyat 580 TL Oldu

Kira, komşu hakkı ve Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan kaynaklanan uyuşmazlıklarda iki kişinin taraf olması durumunda taraf başına bir saati 580 lira, 3-5 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 1200 lira olarak ücretlendirildi.

6-10 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 1300 lira, 11 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda taraf sayısı gözetmeksizin bir saat için 1400 lira olacağı belirtildi.

Aile hukuku, işçi/işveren ve tüketici uyuşmazlıklarında, iki kişinin taraf olması durumunda taraf başına bir saati 520 lira, 3 ila 5 kişinin taraf olması durumunda taraf sayısı gözetmeksizin bir saati 1100 lira olarak ücretlendirildi.

GCM Yatırım Banner

Ticari uyuşmazlıklarda iki kişinin taraf olduğu işlemlerde saat ücreti 900 lira olarak belirlenirken taraf sayısı 3-5 kişi olan uyuşmazlıklar için ücret 1900 lira, 6-10 kişi için 2000 lira, 11 ve üzeri için ise 2100 lira oldu.

Konusu para olmayan veya para ile değerlendirilemeyen diğer tür uyuşmazlıklarda ise iki kişinin taraf olduğu durumlarda saatlik ücretin 550 lira olarak belirlendiği ifade edildi.

Resmi Gazete’de verilen bilgiye göre yeni ücret tarifesi 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ekim ayının başlarında yaptığı açıklamada, 1 Eylül’den itibaren kira uyuşmazlıkları konusunda arabulucuya başvuru sayısının 24 bin 925’e yükseldiği bilgisini vermişti. Uzlaşma sağlanan anlaşma sayısının ise 2 bine yakın olduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.