Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kira Uyuşmazlıklarında Arabulucuya Başvuru Sayısı 25 Bine Dayandı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira uyuşmazlıklarında arabulucuya başvuru sayısının 1 Eylül'den itibaren 24 bin 925 olduğunu ifade etti. Detaylar haberde;
Kira Uyuşmazlıklarında Arabulucuya Başvuru Sayısı 25 Bine Dayandı
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 1 Eylül’den itibaren kira uyuşmazlıkları konusunda arabulucuya başvuru sayısının 24 bin 925’e yükseldiği bilgisini verdi. Uzlaşma sağlanan anlaşma sayısının 2 bine yakın olduğunu belirtti.

Bakan, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Akıllı Teknolojilerin İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu Projesi toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kira uyuşmazlıklarında 1 Eylül tarihinden itibaren zorunlu hale getirilen arabuluculukla ilgili konuşurken 2018’den bu yana bazı davalarda zorunlu uygulanan arabuluculuk sisteminin artık kira uyuşmazlıkları için de geçerli olduğunu belirtti.

İlgili tarihten itibaren kira, kat mülkiyetinden doğan davalar, komşuluk hukukundan doğan davalar, ortaklığın giderilmesine ilişkin davalar, tarımsal hizmet sözleşmesinden doğan davalar için arabuluculuk sisteminin zorunlu hale getirildiğini hatırlattı.

Artık dava açmadan önce tarafların arabulucuya başvurmak zorunda olduğunu, arabulucuda uzlaşma olmadığı takdirde dava açabildiklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Tunç, Arabuluculuk Konusunda Güncel Rakamları Paylaştı

Bu kapsamda 1 Eylül’den itibaren arabulucuya başvuru sayısının kira davalarında 24 bin 925, sonuçlanan anlaşma sayısının 1.903 ve anlaşamadıkları için dava açan sayısının 1.682 olduğu bilgisini verdi.

Yılmaz Tunç Arabuluculuk Açıklaması
Kaynak: X / @yilmaztunc

Anlaşma sayısının, anlaşmama sayısından fazla olduğunun görülmesinin, kiracı ve kiralayanın arabulucuda çoğunlukla anlaşabileceğini gösterdiğine işaret etti.

Sözlerinin devamında, “Net sayıları, özellikle bu 24 bin 925’in, bir ayda başvurulan bu sayının ne kadarının anlaşmayla sonuçlandığını önümüzdeki birkaç hafta içerisinde sizlere verebiliriz.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.