Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resesyon Uyarısı: Avrupa ABD Kadar Şanslı Olmayacak!

Morgan Stanley, dünyanın önde gelen ekonomileri için yayımladığı raporda ülke kıyaslamaları ve tahminleriyle dikkat çekti.
Resesyon Uyarısı: Avrupa ABD Kadar Şanslı Olmayacak!
HABER GİRİŞ

Küresel ekonomi ye bu yıl, enflasyon, savaş, sıkı para politikaları ve durgunluk korkuları damga vurdu. Gelişmiş ekonomilerden gelişmekte olanlara dünya çapında çoğu ülkede enflasyon tarihi seviyelere çıkarken merkez bankalarından görülmedik faiz artırımları geldi.

Mevcut ortamda birçok kuruluş beklentilerini aşağı yönde revize ederken son tahmin Morgan Stanley’den geldi. Önde gelen bankacılık şirketi, üçüncü çeyrekte beklenti üstü büyüyen ABD’nin 2023’te durgunluktan kurtulabileceğini ancak Avrupa’nın o kadar şanslı olmadığını söyledi.

Buna göre İngiltere ve Euro Bölgesi ekonomilerinin gelecek yıl resesyona girme ihtimalinin yüksekken ABD, güçlü iş gücü piyasası ile durgunluktan kaçabilir.

Morgan Stanley, enflasyonun bu yılın dördüncü çeyreğinde zirve yapmasının ardından güçlü kalmaya devam etmesi nedeniyle ABD Merkez Bankası’nın 2023’te oranları yüksek tutacağını tahmin etti.

ABD ekonomisinin 2023’te yüzde 0,5 büyümeyle durgunluktan kıl payı kurtulacağını ancak istihdam artışı önemli ölçüde yavaşladığı ve işsizlik oranı artmaya devam ettiği için inişin o kadar yumuşak olmayacağını aktardı.

Yatırım bankasının raporu, Avrupa ve ABD’nin yanı sıra Çin öngörüleriyle de dikkat çekti. Çin’in yaklaşık üç yıllık COVID-19 kısıtlamalarının ardından beklenen yeniden açılmasının, ülke ekonomisinde ve diğer gelişmekte olan Asya pazarlarında toparlanmaya öncülük edeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Çin ekonomisinin 2023’te yüzde 5 büyümesi ve gelişmekte olan piyasaların ortalama yüzde 3,7 büyümeyi geride bırakması öngörüldü. 10 gelişmiş ülke grubundaki ortalama büyüme ise sadece yüzde 0,3 olarak tahmin edildi.

Küresel ekonomi için gelecek yıl yüzde 2,2 büyüme tahmini verilen raporda risklerin aşağı yönlü olmasına dikkat çekildi. Bu, 2023 için en kötüsünün henüz gelmediği konusunda uyaran IMF’nin yüzde 2,7’lik tahmininden aşağıda geldi.

Morgan Stanley, 2023’te gelişmiş ekonomiler arasında durgunluk içinde veya yakınında keskin bir bölünme olacağını tahmin etti. Buna karşılık yükselen ekonomiler mütevazı bir şekilde toparlanacak. Ancak genel bir küresel toparlanma, muhtemelen zor olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.