Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Remzi Suiçmez: Zeytinyağı İhracat Yasağı Üreticiyi Zorlayacak

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Suiçmez, zeytinyağı ihracatı yasağının uzun vadede çözüm olmayacağını söyledi. İşte detaylar...
Remzi Suiçmez: Zeytinyağı İhracat Yasağı Üreticiyi Zorlayacak
Yorum

Türkiye’de gıda fiyatlarındaki artış devam ediyor. Bu durum hem üreticiyi hem de tüketiciyi zorluyor. Özellikle zeytinyağı fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekiyor. Ticaret Bakanlığı bu konuya el atarak iki gün önce 1 Kasım 2023’e kadar dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına yönelik olarak ilave tedbirleri yürürlüğe koydu.

Bakanlığın aldığı tedbirler kapsamında söz konusu tarihe kadar zeytinyağı ihracatı yasaklandı. Konuya yönelik konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez ise bu durumun ihracatçının yanı sıra üreticiyi zorlayacağını söyledi.

Başkan Suiçmez, yasaklama ya da ithalat politikasının çözüm olmayacağını vurguladı.

Kararın kısa vadede fiyatı düşüreceğini ama uzun vadede çözüm olmayacağını vurgulayan Suiçmez, bunun üreticinin gelirini, ihracatçının pazarını kaybettireceğini söyledi.

Suiçmez, bu ürününün planlamasının sadece üretimi kontrol etmekle olmayacağını belirtti. Tüketim miktarı ve ürün fazlasının ihracatı da dahil olmak üzere bütün bakanlıkların hepsinin bir arada bu planlamayı yapması gerektiğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu