Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan Zeytinyağı Fiyatları için Tedbir Geldi!

Ticaret Bakanlığı yükselen zeytinyağı fiyatlarına yönelik yeni tedbirlerin getirildiğini açıkladı. İşte detaylar;
Bakanlıktan Zeytinyağı Fiyatları için Tedbir Geldi!
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, zeytinyağı fiyatlarının artmasından dolayı ilave tedbirler aldığını açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan duyuruda, Uluslararası Zeytin Konseyi (UZK) verilerine dikkat çekerek dünyada zeytinyağı üretiminin 2022/2023 döneminde yüzde 20 azaldığını belirtti. Türkiye’de ise üretimin yüzde 62 arttığı aktarıldı.

Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki hızlı yükselişin yurt içi fiyatlarına yansıdığı, bu çerçevede son bir yıllık dönemde gelen fiyat artışının normalin üzerinde seyrettiği ifade edildi.

Avrupa Birliği’nin (AB) yüksek gümrük vergileri nedeniyle, Türkiye’nin AB üyesi ülkelere olan katma değerli ve nihai tüketiciye yönelik ambalajlı zeytinyağı ihracatının çok düşük miktarda yapıldığı kaydedildi.

“20 Cent Kesinti Yapılmıştı”

Bakanlık,  katma değerli ürün ihracatına katkı sağlanması nedeniyle her türlü dökme ve varilli zeytinyağı ihracatında kilogram başına 20 cent kesinti yapılması düzenleyen kararın 19 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Zeytinyağı sektörüne yönelik dış ticaret, yurt içi arz, tedarik ve yurt içi fiyatlar konusunun yakından takip edildiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

“İlave Tedbirler Yürürlüğe Konuldu”

Dünyada azalan zeytinyağı rekoltesinin sebep olduğu artan dış talep ve dünya fiyatları nedeniyle önemli ölçüde yükselen dökme ve varilli zeytinyağı ihracatının yurt içi tüketici fiyatlarına olumsuz etki ettiği belirtildi.

Bu şartlar altında yeniden bir değerlendirme yapıldığı, zeytinyağı hasat döneminin başlangıcı olan 1 Kasım 2023’e kadar , dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına yönelik olarak ilave tedbirlerin yürürlüğe konulduğu kaydedildi.

Gün içinde bazı sektör temsilcileri zeytinyağı ihracatının 1 Kasım’a kadar durdurulduğunu belirtmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.