Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekorlar Yılı Geride Kalırken 2022’de En Çok Kazandıran Hisseler

Borsa yatırımcıları açısından oldukça karlı bir yıl geride kalırken en çok kazandıran hisseler ve borsada yıl içinde yaşanan gelişmeler neler? İşte detaylar;
Rekorlar Yılı Geride Kalırken 2022’de En Çok Kazandıran Hisseler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsada yatırımcılar açısından oldukça hareketli bir yıl geride kalırken arka arkaya defalarca rekor kırmayı başaran BIST 100, şirketlerin sergilediği olumlu performanstan güç aldı. Yıl içinde dolar ve altının durgun seyretmesi ve kripto para piyasalarındaki kayıplar, borsaya olan ilginin artmasına ortam hazırladı.

Ekonomik verilerin, enflasyonun, yaşam maliyetlerinin, yatırım araçlarının ve tercihlerinin en çok konuşulduğu yıllardan biri biterken borsanın yıl içindeki performansı, onu etkileyen gelişmeler, en çok kazandıran endeksler ve hisseler yatırımcılar tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor.

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun açıkladığı verilerine bakıldığında Kasım ayında yerli gerçek yatırımcı sayısının 502 bin 17 kişi artarak 3 milyon 311 bin 492 kişiye ulaştığı görülüyor. Borsadaki uzun süreli rallilerin ana kaynağı, yatırımcıların sahip olduğu risk iştahı ve yatırımcı sayısının her geçen gün artması olarak karşımıza çıktı.

2022 yılı boyunca küresel piyasalardan pozitif ayrışarak rekor konusunda sınır tanımayan BIST 100 endeksi, yıl içinde en yüksek tarihi seviyelerine ulaştı.

2022’de En Çok Kazandıran ve Kaybettiren HisselerKaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

Zaman zaman anlık sert düşüşler yaşasa da yıllık performansıyla beğeni toplamayı başaran BIST 100 endeksi yıllık bazda yüzde 188 oranında arttı. Diğer yatırım araçlarındaki durağan seyirden dolayı ve yüksek enflasyon sebebiyle sahip oldukları varlıkları korumak ve artırmak isteyen insanlar borsaya yöneldi.

Son 1 ayda yüzde 12,3 seviyesinde artan endeks 27 Aralık itibarıyla 5472 puanda seyrediyor. BIST 100, yıl içinde en yüksek 5549 puanı gördü.

Yıl içinde hem yurt içinde hem de yurt dışında piyasaları borsayı strese sokabilecek gelişmeler yaşansa da BIST 100 endeksi direnç göstererek kazanç oranlarını artırmayı başardı. Örneğin 15 Aralık tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasından sonra piyasalarda endişe görülse de bu etki oldukça kısa sürdü.

Küresel çapta dünya devlerindeki resesyon endişeleri, enflasyon seviyeleri ve ekonomik büyümedeki yavaşlamalara rağmen yatırımcılarına istediklerini fazlasıyla veren BIST 100, Taksim’de gerçekleşen terör eylemine de boyun eğmedi.

2022’de En Çok Kazandıran ve Kaybettiren HisselerKaynak: Paratic Piyasalar

Endekslere bakıldığında en çok kazandıranların sırasıyla yüzde 387 ile elektrik, yüzde 326 ile madencilik, yüzde 205 ile holding ve yatırım, yüzde 202 ile banka endeksi olduğu görülüyor.

Diğer endekslerin yıllık hareketi ise inşaat endeksinde yüzde 200, sınai endeksinde yüzde 158, metal ana yüzde 65 şeklinde oldu.

Sektör endekslerinin 27 Aralık itibarıyla puanları incelendiğinde bankacılık 5139, sınai 8849, inşaat 7333, metal ana 12717, holding ve yatırım 4911, elektrik 463, madencilik endeksi ise 7443 puanda seyrediyor.

2022 Yılında En Çok Kazandıran 10 Hisse

2022’de En Çok Kazandıran ve Kaybettiren HisselerKaynak: Paratic Piyasalar

2022 yılında yıllık bazda en çok kazandıran iki hisse yüzde 1372,8’lik kazanç oranı ile Girişim Elektrik ve İmaş Makina oldu. Bunları yüzde 1200 ile Atlantis yatırım takip etti.

Söz konusu hisselerin yıl içindeki en düşük seviyelerinden bugün ulaştığı değerlerine bakıldığında;

Girişim Elektrik 16 TL’den 243,9 TL’ye

İmaş Makina 16,5 TL’den 243 TL’ye

Atlantis Yatırım 8,3 TL’den 108 TL’ye çıktı.

2022’de Borsada En Çok Kazandıran Hisseler ve EndekslerKaynak: Paratic Piyasalar

En çok kazandıran 3 hisseyi sırasıyla takip eden hisselerin yıllık kazanç oranları Cosmos Yatırım yüzde 1080, Kontrolmatik Teknoloji yüzde 1048, Smart Güneş Teknolojileri yüzde 988 şeklinde oldu.

Söz konusu hisselerin yıl içindeki en düşük seviyelerinden bugün ulaştığı değerlerine bakıldığında;

Cosmos Yatırım 7 TL’den 105 TL’ye

Kontrolmatik Teknoloji 12 TL’den 147,7 TL’ye

Smart Güneş Teknolojileri 7 TL’den 83,8 TL’ye yükseldi.

2022 Yılında Borsada En Çok Kazandıran HisselerKaynak: Paratic Piyasalar

Listenin sonuna gelindiğinde Çan2 Termik’in yüzde 959, Konya Kağıt’ın yüzde 793,5, İhlas Haber Ajansı’nın yüzde 780,6, Odaş Enerji’nin yüzde 714 oranında artış kaydettiği görülüyor.

Söz konusu hisselerin yıl içindeki en düşük seviyelerinden bugün ulaştığı değerlerine bakıldığında;

Çan2 Termik 11 TL’den 125,6 TL’ye,

Konya Kağıt 7 TL’den 65 TL’ye

İhlas Haber Ajansı 9 TL’den 88,5 TL’ye

Odaş Enerji 1,2 TL’den 11 TL’ye arttı.

En Çok Takip Edilen Hisselerde Durum Ne?

Hektaş

Sosyal medyada popülerliğini uzun süre koruyan ve yatırımcıların en çok takip ettiği hisselere bakıldığında Hektaş’ın Kasım ayında yakaladığı yıllık 1572 gibi çok yüksek bir kazanç oranından bugün yüzde 663’lere kadar düştüğü görülüyor. Yıl içinde en yüksek 51,3 TL’yi gören hisseler bugün itibarıyla 41 TL’den işlem görüyor.

Sasa Polyester

Borsada piyasa değeri açısından en yüksek değere sahip olan Sasa Polyester de yıllık kazançlarını büyük oranda azaltan hisseler arasında yerini aldı. Kasımın başlarında yıllık karı yüzde 765’e kadar ulaşan hissenin yıllık kazanç oranı sene sona ererken yüzde 319’a kadar düştü. 27 Aralık itibarıyla yüzde 3 kayıp vererek 108 TL’den işlem gören hisse yıl içinde en yüksek 189 TL’ye ulaşmıştı.

Yapı ve Kredi Bankası

Yılın son ayında bankacılık sektörünün atağa kalktığına şahit olunurken en aktif işlem gören hisselerin başında Yapı ve Kredi Bankası yer aldı. Bankanın hisseleri yıl içinde yüzde 236,6 oranında arttı ve bugün 12 TL’den işlem görüyor.

Erdemir

Borsada bazı yatırımcıların portföyünde vazgeçilmezleri arasında yer alan Erdemir hisseleri, küresel çaptaki konut ve inşaat krizinden etkilenerek yılı yüzde 63’lük kazanç oranı ile oldukça sakin tamamladı. Sık sık dalgalanmalara maruz kalan hisse yıl içinde en yüksek 44 TL’yi görebildi. Bugün itibarıyla 41 TL’den işlem görüyor.

Koza Altın

Sektöründe öncü firmaların arasında yer alan Koza Altın, yıl boyunca sergilediği istikrarlı performansıyla yatırımcıların beğenisini ve ilgisini toplamayı başardı. Yıllık yüzde 519 oranında artan hissede, günlük, haftalık veya aylık bazda negatif bir hareketlilik olmadı. Yıl sonunda tüm zaman çizelgeleri yeşil renkte olan hisse bugün yüzde 7,5 oranında artarak 662 TL seviyelerine çıktı. Ayrıca şirket, geçtiğimiz gün yüzde 2000 ile rekor seviyede bedelsiz kararı almıştı.

Petkim

Yılın en düşük seviyesi olan 7,3’ten bugün 21 TL’ye kadar çıkan Petkim hisseleri, yıllık bazda yüzde 149 oranında arttı. Günlük yüzde 2,2 kayıp veren hisse geçtiğimiz ay satışlara maruz kalarak haftalık, aylık ve yıllık kazanç oranlarını düşürdü. Kimya sektöründe faaliyet gösteren şirket, sosyal medya üzerinde en çok konuşulan hisseler arasında.

Hem küresel hem de yerel anlamda ekonomi açısından kaygıların üst düzeye çıktığı 2022 yılında kripto para piyasasında yaşanan krizler, iflaslar, dolar ve altındaki sakin bekleyiş, yatırımcıların borsaya yönelmesini ve yatırımlarını burada değerlendirmesine sebep oldu. Bazı ekonomistler 2023’te rallilerin devam edeceğini savunurken bazıları da düşüşlerin görülebileceğini savunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın