Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Bilançosu Açıklandı: Yatırımcı Sayısı Kasım’da Rekor Kırdı

Yatırımcıların Borsa İstanbul’a olan ilgisi, son verilerde gün yüzüne çıktı. Kasım’da Nisan 2021’den bu yana en yüksek katılım sağlandı.
Borsa Bilançosu Açıklandı: Yatırımcı Sayısı Kasım’da Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ortamında parasının değerini korumak isteyen yatırımcılar borsaya yöneldi. Borsa İstanbul’a katılım sağlayan yerli gerçek yatırımcı sayısı Kasım ayında çarpıcı şekilde arttı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) verilerine göre son bir ayda borsaya katılan yerli gerçek yatırımcı sayısı 502 bin 17 kişi artarak 3 milyon 311 bin 492’ye ulaştı.

Böylece Kasım’daki aylık bazdaki artış yüzde 17,6’lık oranla, Nisan 2021’den bu yana en hızlı değişim olarak kayda geçti.

Kasım’daki yıllık artış ise yüzde 39,7 oranında kayda geçti. Yerli gerçek yatırımcıların portföy değeri, geçen yılın aynı ayıyla kıyaslandığında, yüzde 234,3 arttı.

Söz konusu rekor artışın, BİST 100 endeksinin yüksek performansıyla yakından bağlantılı olduğu görüldü.

GCM Yatırım Banner

BIST 100, aylık bazda yüzde 25 artışla Kasım ayını rekor kırarak kapatmıştı.

Büyük Yatırımcılar Yüzde 74’lük Payı Oluşturdu

MKK verilerine göre yerli gerçek yatırımcılar arasında 1 milyon lira ve üzeri portföye sahip olan kişiler yüzde 74’lük pay ile 906 milyar liralık portföy büyüklüğünün büyük çoğunluğu oluşturdu.

500 bin ila 1 milyon lira portföy değerine sahip kişiler ise yüzde 9’luk kısımda yer aldı.

Menkul Kıymetlerin Piyasa Değeri Yaklaşık 7 Trilton TL Oldu

MKK verilerine göre artan yatırımcı sayısının yanı sıra menkul kıymetlerin piyasa değeri de Kasım’da rekor artış yaşadı.

Menkul kıymetlerin piyasa değeri 6,73 trilyon liraya ulaştı. Değer içerisindeki yüzdeler ele alındığında yüzde 84’lük payı; 5,63 trilyon lira ile pay senetleri, 650 milyar lira ile yatırım fonları ve 240 milyar lira ile Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) oluşturdu.

Borsada işlem gören şirket sayısı ise Kasım ayı itibarıyla 484’e çıktı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.