Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekordan Rekora Koşan Bim Büyümeyi Sürdürecek mi?

Yatırımcıların yakından takip ettiği isimlerden olan Zeynep Aktaş, Bim’in güçlü büyüdüğüne dikkat çekti ve bunun sürdürülebilirliğini analiz etti.
Rekordan Rekora Koşan Bim Büyümeyi Sürdürecek mi?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da Haziran ayında BIST 100 endeksinde geri çekilmeler görülürken hisse ve sektörel bazlı hareketlilikler görüldü. 2024’ün ilk çeyreğinde beklenti üstü bilanço açıklayan şirketlerde alımların arttığı görüldü.

Perakende sektörünün öncü firmalarından olan Bim Birleşik Mağazalar (BIMAS) ilk çeyrekteki finansal sonuçlarıyla rakiplerinden pozitif ayrıştı. Örneğin Şok Marketler’in 2024’ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre net karı yüzde 99 azalırken Bim’in yüzde 233 yükseldi.

Bim hisseleri son işlem gün 14 Haziran’da bilanço etkisiyle güçlü bir yükseliş gerçekleştirdi ve günü yüzde 5,1 artışla 553 TL’den tamamladı. Bu seviye tüm zamanların en yükseği olarak kayıtlara geçti.

Bim Güçlü Net Kara Devam Edecek mi?

Milyonlarca yatırımcı Bim’in ilk çeyrekte gösterdiği pozitif performansı devam ettirip ettirmeyeceğini merak ederken Ekonomim yazarlarından Zeynep Aktaş’tan beklenen yanıt geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Aktaş, şirketin net karındaki güçlü yükselişe dikkat çekti ve bunun devamının gelip gelmeyeceğine yönelik beklentisini paylaştı. Şirket hisselerinin son bir haftada yüzde 12, son bir yılda ise yüzde 246 getiri sağladığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Şirketin gelirini istikrarlı bir şekilde büyüten firmalardan biri olduğunu vurgulayan Aktaş, şirketin esas faaliyet karının güçlü büyümesinde maliyet ve giderlerin sınırlı artmasının etkili olduğunu kaydetti.

Bim’in çok satan ürünlerde kendi markası ile satış yaptığını, böylece müşterilerine daha uygun fiyattan ürün satabildiğini ifade etti. Kendi markası olduğu için de uygun malzemeleri kullanma imkanı bularak gelirin arttığını ve kardaki artışın sürdürülebilir olduğunu paylaştı.

Aktaş, Finnet2000 üzerinden yapılan analize göre şirketin uzun vadede büyümeyi koruyabileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.