Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu’ndan Tetra Laval Holding’e Soruşturma

Rekabet Kurumu, Tetra Laval Holding - Finance SA hakkında soruşma açılmasına karar verdi. Detaylar haberde...
Rekabet Kurumu’ndan Tetra Laval Holding’e Soruşturma
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurulu, sıvı dolum makineleri pazarında yer alan Tetra Laval Holding – Finance SA hakkında soruşturma açtığını duyurdu. Şirketin rakipleri üzerinde dışlayıcı eylemler sergilediği iddialarına yönelik soruşturma açıldığı açıklandı.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

“Tetra Laval Holding & Finance SA’nın, rakipleri üzerinde dışlayıcı eylemleri ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi kapsamında hakim durumunu kötüye kullandığı iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.”

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 29.12.2022 tarihli toplantıda müzakere edildiği açıklandı. Buna göre bulguların ciddi ve yeterli bulunarak Tetra Laval Holding – Finance SA hakkında soruşturma açılmasına 22-57/904-M sayı ile karar verildiği açıklandı.

Ayrıca Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararlarının, haklı soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararı tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulduğu ifade edildi. Yapılan bu açıklamaların, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamayacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde Rekabet Kurumu, kozmetik sektöründe yer alan 5 firmaya soruşturma açmıştı.

Bu firmalar ise şu şekilde açıklandı: “Biota Bitkisel İlaç ve Kozmetik Laboratuarları AŞ, Colastin Sağlık Ürünleri AŞ, Gerçek Kozmetik San. ve Tic. Ltd. Şti, Kozmoklinik Kozmetik ve Medikal Ürünler Paz. ve Tic. AŞ ile MOT Grup Bilişim Ltd. Şti.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın