Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu’ndan 5 Kozmetik Firmasına Soruşturma

Rekabet Kurumu, Biota Bitkisel, Colastin Sağlık Ürünleri, Gerçek Kozmetik, Kozmoklinik Kozmetik ve MOT Grup Bilişim firmalarına soruşturma açtı. İşte soruşturmanın neden açıldığına dair detaylar...
Rekabet Kurumu’ndan 5 Kozmetik Firmasına Soruşturma
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurulu, kozmetik sektöründe yer alan 5 firmaya soruşturma açtı. Söz konusu firmalar, “Biota Bitkisel İlaç ve Kozmetik Laboratuarları AŞ, Colastin Sağlık Ürünleri AŞ, Gerçek Kozmetik San. ve Tic. Ltd. Şti, Kozmoklinik Kozmetik ve Medikal Ürünler Paz. ve Tic. AŞ ile MOT Grup Bilişim Ltd. Şti.” olarak açıklandı.

Rekabet Kurumu’nun resmi sitesinde yer alan duyuruda şu ifadeler yer aldı: “Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin yeniden satış fiyatlarını tespit etmek ve internet satışlarını kısıtlamak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasına yönelik yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.”

Bulgular Yeterli Bulundu

Kurum, ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitlerin 22.12.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu’nu bulguları ciddi ve yeterli bulduğu ifade edildi. Buna göre Biota Bitkisel İlaç ve Kozmetik Laboratuarları AŞ, Colastin Sağlık Ürünleri AŞ, Gerçek Kozmetik San. ve Tic. Ltd. Şti., Kozmoklinik Kozmetik ve Medikal Ürünler Paz. ve Tic. AŞ ve MOT Grup Bilişim Ltd. Şti. hakkında soruşturma açılmasına kara verildiği aktarıldı.

Ayrıca Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararlarının, haklı soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararı tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulduğu ifade edildi. Yapılan bu açıklamaların hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamayacağı belirtildi.

Bu gelişmelerin öncesinde Rekabet Kurumu, en son özel okullara yönelik bir soruşturma başlatmıştı. Gerekçe ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okul fiyatlarına yapılacak zam oranını açıklamasına rağmen ,söz konusu oranı aşan zamlar yapılması olarak belirtilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.