Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu’ndan Bazı Maya Şirketlerine Para Cezası

Rekabet Kurulu, yaş maya sektöründeki 23 şirket hakkında kartelleşme iddialarına yönelik sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi. Detaylar haberde;
Rekabet Kurumu’ndan Bazı Maya Şirketlerine Para Cezası
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurumu tarafından maya üretimi ve dağıtımında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında yürütülen soruşturma kapsamında soruşturma heyetinin görüşü açıklandı. Rekabet Kurumu toplantısında Kurum Başkanı Birol Küle, soruşturmaya ilişkin detayları paylaştı.

Bazı firmaların aralarında anlaşarak maya üretim ve dağıtımında fiyat belirlediği ayrıca müşteri paylaştığı iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında bugün toplanıldığı kaydedildi.

Söz konusu iddialar kapsamında toplantıda söz alan soruşturma heyeti yetkilisi, 24 şirket hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla soruşturmanın başlatıldığını anımsattı.

İlgili maddeyle şirketlerin, “Mal veya hizmet piyasasında rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmaları, uyumlu eylemleri ve teşebbüs birliklerinin bu tür kararlarını ve davranışlarının” yasaklandığı hatırlatıldı.

PAK MAYA’ya Ceza Yok

Rekabet Kurumu’nun hakkında soruşturma yürüttüğü Lesaffre Turquie Mayacılık Üretim ve Ticaret AŞ şirketiyle uzlaşma süreci sonunda şirket hakkındaki soruşturmanın sonlandırıldığı bildirildi. Ceza istenen ve istenmeyen şirketler ise sıralandı.

GCM Yatırım Banner

Soruşturma heyeti yetkilisi, MAURI MAYA hakkında ilgili maddeyi ihlal ettiğinin tespiti sebebiyle idari para cezası isterken, bir diğer üretici PAK MAYA’nın kanun ihlali yapmadığının tespit edildiğini vurguladı.

Rekabet Kurumu tarafından yaptırım istenen şirketler şu şekilde sıralandı; Adatepeler, Barut Gıda, Batuğ, Çınar Gıda, Delice Turka, Güldemirler, Hamra, Haskat Gıda, Kılınçoğlu, Magpa, Motus, Muratlar, Öztürk ve SHK Gıda.

Kurul tarafından ihlal yapmadığı saptanan şirketlerse şu şekilde sıralandı; Çize, Güçbir, Oluşum, Orkide, Özpak Denizli, Özpak AŞ ve Uludüz.

Rekabet Kurumu’nda düzenlenen toplantıda şirketlerin sözlü savunmada bulunduğuna dikkat çekildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın