Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu’ndan Arabam.com ve 3 Büyük Firmaya Soruşturma!

Rekabet Kurulu, ikinci el araç alım satımı yapan 4 büyük firmaya soruşturma başlattı. Habere dair detaylar aşağıda;
Rekabet Kurumu’ndan Arabam.com ve 3 Büyük Firmaya Soruşturma!
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurumu bugün yayımladığı bildiride 4 farklı ikinci el binek araç alım, satımında faaliyet gösteren çevrim içi platform hizmetine inceleme başlattığını duyurdu.

Bu platformların; Arabam Com İnternet ve Bilgi Hizmetleri A.Ş., Vava Cars Turkey Otomotiv A.Ş., Araba Sepeti Otomotiv Bilişim Danışmanlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Letgo Mobil İnternet Servisleri ve Ticaret A.Ş. olduğunu belirti.

Kurum platformların, çeşitli uygulamalar ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen ön araştırmanın Rekabet Kurulu’nca karara bağlandığını ilan etti.

Ön araştırmasında elde ettiği bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.07.2022 tarihli toplantısında müzakere ederek, bulguları ciddi ve yeterli bularak sözü geçen çevrim içi platformlar hakkında soruşturma açılmasına, 22-33/528-M sayı ile karar verdi.

Rekabet Kurumu geçen ayın sonlarında yaptığı duyuru ile sahibinden.com olarak bilinen çevrim içi platform hizmetine aşırı fiyat uygulamak gerekçesi ile soruşturma başlatmıştı.

GCM Yatırım Banner

Kurum duyurusunda sahibinden.com sitesine 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen ön araştırmanın Rekabet Kurulunca karara bağlandığını açıklamıştı.

Gerekçe, internet sitesinin çevrim içi platformda hakim durumunu kötüye kullanıp aşırı fiyat uygulaması olarak belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.