Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zincir Marketlere ve Tedarikçilere Kartelden Ceza Talebi

15 şirket ve perakendeci ile 5 teşebbüs sözlü savunmalarına bugün itibarıyla başladı. Soruşturmada bazı firmalara kartel tespiti yapıldı. İşte detaylar;
Zincir Marketlere ve Tedarikçilere Kartelden Ceza Talebi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rekabet Kurulu bünyesinde hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren üretici ve tedarikçi özelliğine sahip 15 şirket ve perakendeci niteliğindeki 5 teşebbüs ile ilgili soruşturma kapsamında sözlü savunma toplantıları başladı. Son dönemlerde zincir marketlerdeki ve hızlı tüketim sektöründeki fahiş fiyatlar gündemin ana konularından biri olmuştu.

Soruşturmalar ve gerçekleştirilen toplantılar Rekabet Kurulu Birol Küle başkanlığında başladı. Küle, savunmaların bütünlüğünün sağlanması amacıyla teşebbüslerin bugün ve yarın olmak üzere iki gün dinleneceğini aktardı.

Marketlere İkinci Bir Ceza Talep Edilmedi

Soruşturma heyeti tarafından A101, BİM, Carrefoursa, Migros ve ŞOK olarak adı geçen zincir marketlerin, satışa sundukları pek çok ürünün perakende satış fiyatlarının tespiti amacına sahip, topla-dağıt karteli özelliğindeki anlaşma veya uyumlu eylemler yoluyla Rekabet Kanunu’nun 4. maddesini ihlal ettikleri belirtildi.

Temsilci tarafından ise zincir market soruşturma kapsamında perakendecilerin zaten idari para cezasına çarptırıldığını söyleyerek A101, BİM, Carrefoursa, Migros ve ŞOK açısından herhangi bir idarei para cezasına hükmedilmesine yer olmadığı bildirildi.

Kartel Tespitinden Ceza İstenildi

Soruşturma heyeti temsilcisi, Beypazarı, Coca Cola, Doğanay, Düzey, Eti, Fritolay, Gsk, Haribo, Kent, Pasifik, Pepsi, Redbull, Şölen ve Unmaş’ın zincir marketlerin geleceğe yönelik satış fiyatları ve fiyat artış tarihleri gibi rekabete hassas bilgilerinin paylaşımına aracılık etmek amacıyla, perakendeciler arasında koordinasyonun sağlanmasında ve sürdürülmesinde rol oynadığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu perakendecilerin süreçten haberdar olduğu ve tedarikçiler tarafından kendilerine aktarılan rakiplerin alt bilgilerini ileriye dönük fiyatlama kararlarında kullandıkları aktarıldı.
Temsilci ise belirtilen tedarikçilerin zincir marketlerle eşit derecede sorumlu olduğunu, bu firmalar için idari para cezası uygulanması gerektiğini söyledi.

Vurgulanan faaliyetlerin ceza yönetmeliği kapsamında “kartel” niteliği taşıdığını ve temel para cezasının bu çerçevede belirlenmesi gerektiği ifade edildi. Eylemlerin devam etmesi durumunda cezaların arttırılması gerektiği talep edildi.

Horizon firması için Kanuna aykırı herhangi bir bulgu tespit edilemediği için idari para cezası uygulanmasına yer verilmedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.