Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesim Güven Endeksi Temmuz’da 1,4 Puan Azaldı

TCMB, Temmuz ayına yönelik İktisadi Yönelim Anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre Reel Kesim Güven Endeksinde düşüş yaşandı.
Reel Kesim Güven Endeksi Temmuz’da 1,4 Puan Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE) verilerini yayımladı. Buna göre mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) Temmuz 2023 döneminde bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 106,8 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsimsellikten arındırılmış RKGE-MA aylık bazda 0,8 puan azalarak 104,9 seviyesinde yer aldı.

Haziran ayında mevsimsellikten arındırılmamış RKGE, 0,1 puan azalarak 108,2 seviyesinde gerçekleşmişti. RKGE-MA ise 0,6 puan artarak 105,7 seviyesine yükselmişti.

Rapora göre mevcut mamul mal stoku ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi. Bunun aksine genel gidişat, gelecek üç aydaki toplam istihdam, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Son üç aylık değerlendirmeler kapsamında üretim hacmi ile iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir aylık bazda zayıfladı. İhracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir ise aylık bazda güçlendiği saptandı.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde ise iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir güçlendi. Bunu aksine üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladı.

TCMB’nin raporuna göre ortalama birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler ile son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir güçlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu