Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reel Kesim Güven Endeksi Haziran’da 0,1 Puan Azaldı

Merkez Bankası tarafından açıklanan iktisadi yönelim anketi sonuçlarına göre imalat sektöründe, güven endeksinde düşüş yaşandı.
Reel Kesim Güven Endeksi Haziran’da 0,1 Puan Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE) verilerini yayımladı. İmalat sektöründe yer alan 1759 iş yerinden alınan yanıtlarla oluşturulan sonuçlara göre mevsimsellikten arındırılmamış RKGE, Haziran 2023 döneminde bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak 108,2 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsimsellikten arındırılmış RKGE-MA ise bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 105,7 seviyesine yükseldi.

Mayıs ayında RKGE 0,3 puan artarak 108,3, RKGE-MA bir önceki aya göre değişmeyerek 105,1 seviyesinde gerçekleşmişti.

Haziran’da son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki toplam istihdam ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi.

Buna karşın mevcut mamul mal stoku, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

GCM Yatırım Banner

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ile iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre güçlendi. İhracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin ise bir önceki aya göre zayıflama gösterdiği bildirildi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmelerde Mayıs ile karşılaştırıldığında güçlü artış görüldü.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler bir önceki aya göre bir miktar zayıflarken, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerde güçlenme oldu.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi bir önceki aya göre 2,5 puan azalarak yüzde 60,3 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,7’ye, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 77,3‘e yükseldi. Kötümser beklentilerin oranı ise yüzde 14’e geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.