Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Haziran’da Yükseldi

Merkez Bankası bugün imalat sanayinde faaliyet gösteren işyerlerinin sektöre ilişkin Haziran ayı anket sonuçlarını yayımladı. Detaylar haberde;
İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Haziran’da Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından aylık olarak açıklanan imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) raporu paylaşıldı. Haziran 2023 dönemine ilişkin rapor, imalat sektöründe faaliyet gösteren 1759 işyerinin katıldığı ankete göre oluşturuldu.

Merkez Bankası’nın raporuna göre imalat sanayinde mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO, Haziran 2023’te bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 76,6 seviyesine çıktı.

İktisadi yönelim anketine verilen yanıtların toplulaştırılarak değerlendirilmesiyle elde edilen sonuçlara göre imalat sanayide mevsimsel etkilerden arındırılmamış KKO, Mayıs ayı ile karşılaştırıldığında Haziran’da 0,8 puan yükselerek 76,8 seviyesinde kaydedildi.

TCMB’nin geçen ay açıkladığı Mayıs verilerinde imalat sanayinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,7 artarak yüzde 76,3 seviyesine çıkmıştı. Mevsimsel etkilerden arındırılmamış KKO ise Mayıs’ta aylık bazda 0,6 yükselerek 76 seviyesine çıkmıştı.

Kapasite Kullanım Oranı Haziran 2023 Raporu
KAYNAK: TCMB

Merkez Bankası raporunda kapasite kullanım oranı mal grupları dağılımına göre yatırım malları, ara mallar ve tüketim malları olmak üzere üç kalemde sıralandı.

GCM Yatırım Banner

Tüketim malları Mayıs’taki yüzde 73,2 seviyesinden Haziran’da yüzde 74’e yükseldi. Ara mallar Mayıs’taki yüzde 75,5 değerinden Haziran’da 76,2’ye çıktı. Tüketim malları ise Mayıs’taki yüzde 73,2’lik değerinden Haziran’da yüzde 74 oldu.

Tüketim malları iki kalemde incelenirken dayanıksız tüketim malları Haziran ayında yüzde 73,9 olarak kaydedildi. Dayanıklı tüketim malları ise Haziran’da yüzde 74,6 değerini aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.