Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reel Kesim Güven Endeksi Mayıs’ta Düşüşe Geçti

Merkez Bankası, reel kesim işletmelerinin ekonomik durumlarını ve beklentilerini içeren iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verilerini açıkladı. İşte detaylar;
Reel Kesim Güven Endeksi Mayıs’ta Düşüşe Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez Bankası’nın Mayıs 2024 dönemine ilişkin anketine imalat sanayinde faaliyet gösteren 1777 iş yeri katıldı. Anket sonuçlarına göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) Mayıs’ta aylık bazda 1,1 puan azalarak 102,4 seviyesinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde mevsimsellikten arındırılmamış RKGE ise Nisan ayına kıyasla 0,7 puan düşerek 105,4 seviyesine geriledi.

Geçen ay açıklanan Nisan raporunda RKGE-MA önceki aya kıyasla sabit kalarak 103,5 seviyesinde kayda geçmişti.

Son üç aylık veriler incelendiğinde üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği görüldü. İç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyirse aylık olarak zayıfladı.

Mayıs’ta mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki bildirilerle mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki bildiriler bir önceki aya göre güçlendi.

GCM Yatırım Banner

İş Dünyasının ÜFE Beklentisi Düştü

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelere göreyse üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyir aylık bazda zayıfladı. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler de önceki aya göre zayıfladı.

Merkez Bankası’nın Mayıs raporuna göre gelecek üç aydaki istihdama ilişkin yükseliş yönlü beklentiler ise güçlendi.

Ortalama birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler ve son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir zayıfladı.

Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentiler de zayıfladı. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi aylık bazda 0,9 puan azalarak yüzde 54,6 seviyesine gerildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.