Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Açıklandı: Metaverse 2030 Yılında Nerede Olacak?

Yayımlanan rapora göre kurumsal firmaların ve ülke hükümetlerinin ilgisinin giderek arttığı metaverse sektörünün hızlı bir büyüme göstermesi bekleniyor. Detaylar haberde;
Rapor Açıklandı: Metaverse 2030 Yılında Nerede Olacak?
HABER GİRİŞ

Metaverse sektörüne artan ilgiyle birlikte sektöre dair yapılan araştırmaların sonuçları ve yayımlanan raporlar artık daha büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Son rapora bakılırsa metaverse sektörü 2030 yılına geldiğimizde çok farklı bir boyutta olacak.

Bilişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren araştırma firması Everest Group’un yayımladığı rapora göre metaverse sektörünü önümüzdeki süreçte oldukça hızlı bir yükseliş bekliyor. Sektörün, 2030 yılına kadar 679 milyar dolarlık ciddi bir hacme ulaşması bekleniyor.

Metaverse Sektörünün Geleceğine Dair Öngörüler Paylaşıldı

Ancak bu dev büyümenin, sektöre duyalan güven ve sektörün emniyeti yönünde bazı önemli etkileri de bulunuyor.

Bunlar arasında; kullanıcıların güvenliğine yönelik tehditler, giderek artan kötüye kullanım, sakıncalı içeriklerin sayısının artması ve finansal dolandırıcılık gibi unsurların yer aldığı belirtiliyor.

Rapor, güven ve güvenlik hizmetlerinin, bugün iş süreci hizmetleri pazarının en hızlı büyüyen segmentleri arasında olduğunu ve 2024 yılına kadar 15-20 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini ortaya koyuyor.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında pazarın 2024 yılına kadar yüzde 35 ila 38 oranında büyümesi tahmin ediliyor.

2024 ile Birlikte Metaverse Uçacak!

Teknoloji ve altyapının gelişme aşamasının ötesine geçmesiyle birlikte ise 2024’ün ötesinde yüzde 60-68’lik ciddi oranda bir büyüme hızına ulaşılması bekleniyor.

Raporda, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanımıyla oluşturulabilen sürükleyici bir sanal dünya olarak nitelendirilen metaverse dünyasının avantajlarından da bahsedildi.

Metaverse’ün işletmelere dijitalleştirilmiş varlıklarda yatırım ve ticaret gibi sayısız fırsat sunduğunun altı çizildi.

Everest Group’un ortağı Rajesh Ranjan rapora dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Metaverse, sanal dünyayı gerçeğe dönüştürmek için Google, Meta, Microsoft ve Nvidia gibi teknoloji devlerinden büyük yatırımlar çekiyor. Uygulamalar hem iyi hem de kötü için sınırsız ekonomik ve sosyal potansiyele sahip. Kuruluşlar metaverse için iş stratejilerini geliştirirken, güven ve güvenlik konularının en önemli hususlar arasında olması gerekiyor.”

Bunun yanında dünyanın pek çok ülkesinde metaverse sektörü üzerine önemli çalışmalar ve yatırımlar gerçekleştirilirken, Güney Kore son hamlesi ile öne çıkan ülkelerden biri olmuştu. Ülkenin iktidar partisi yetkilileri, geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruyla sektördeki gelişmeleri teşvik etmek amacıyla “Metaverse Endüstrisi Teşvik Yasası” oluşturma adımını atmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın