Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin’e göre Rusya Enerji Piyasalarında İstikrar için Çalışıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün enerji piyasasına ilişkin açıklamalarıyla gündeme geldi. Putin'e göre ülkesi, istikrar için çalışıyor.
Putin’e göre Rusya Enerji Piyasalarında İstikrar için Çalışıyor
Yorum

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed eN-Nahyan ile konuşmasında Putin, ülkesinin enerji piyasalarında kimsenin aleyhine çalışmadığını söyledi.

Aksine Rusya’nın enerji piyasalarında istikrar yaratmayı ve arz ile tüketimin dengeli olmasını sağlamayı hedeflediğini belirtti. Putin’in açıklamaları Washington’un OPEC+’ın petrol üretimini sert bir şekilde kısma kararını eleştirmesinden bir hafta sonra geldi.

Putin, OPEC ve müttefiklerini temsil eden OPEC+ çerçevesinde aktif olarak çalıştıklarını dile getirdi.

“Durumunuzu biliyorum, eylemlerimiz, kararlarımız kimseye karşı değil, bunu kimse için sorun yaratacak şekilde yapmayacağız ve yapmayacağız.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Rusya eylemlerinin, küresel enerji piyasalarında istikrar yaratmayı amaçladığını savunan Putin, böylece hem enerji kaynakları tüketicilerinin hem de üretimle uğraşanların kendinden emin hissedeceklerini aktardı.

Önceki gelişmelerde ABD ve Suudi Arabistan arasındaki gerilimin arttığı görüldü. ABD Başkanı Joe Biden, OPEC’in son iki yılın en büyük üretim kesintisini açıklamasının ardından yönetimine ve Kongre’ye seslendi.

Biden, yönetimi ABD’nin enerji üretimini artırmanın ve OPEC’in enerji fiyatları üzerindeki kontrolünü azaltmanın yollarını keşfetmeye çağırdı.

Kremlin’den Pazar günü gelen yanıt, gerilimi artıracak nitelikteydi. Rusya, OPEC+’ı, ABD’nin küresel enerji piyasalarında yarattığı kargaşaya başarıyla karşı koyduğunu söylediği üretim kesintilerini kabul ettiği için övdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu