Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin’den Avrupa’ya Ağır Darbe! Petrol Satışını Yasakladı

Rusya ve Avrupa ülkeleri arasında karşılıklı yaptırım kararları alınırken Putin oldukça kritik bir karar aldı. İşte detaylar;
Putin’den Avrupa’ya Ağır Darbe! Petrol Satışını Yasakladı

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden beri yaşanan gelişmeler küresel çapta etki ediyor. Enerji kalemiyle ilgili Rusya ve Avrupa ülkeleri karşılıklı kartlarını oynayarak birbirini yıpratma çabasını sürdürüyor. Avrupa ülkeleri Moskova’nın savaşta kullandığı finansmanı yıpratmak ve Rusya’ya yaptırım uyguluyor.

Aralık ayının başlarında Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole 60 dolarlık tavan fiyat uygulanmasına karar veren Avrupa ülkelerinin bu kararı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i harekete geçirdi.

Putin, imzaladığı kararname ile Batılı ülkelerin kararına yaptırımla karşılık verdi. Kararname kapsamında 1 Şubat 2023’ten itibaren Rus petrolüne tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve petrol ürünü satışı yasaklanacak.

Petrol sevkiyatıyla ilgili işlemler sadece Putin’in özel izniyle gerçekleşecek. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, 23 Aralık’ta yaptığı açıklamada tavan fiyata dahil olan ülkelere petrol ve petrol ürünleri satmayacaklarını, gerekirse üretimi yüzde 5 ila 7 oranında düşürebileceklerini söylemişti.

Küresel çapta enerji krizi ile ilgili kaygılar artarken Türkiye açısından olumlu gelişmeler olduğu söylenebilir. Rusya, Türkiye’yi doğal gaz merkezi haline getirerek döngüyü sağlamak istiyor. Söz konusu adımların icraata dönüşmesi halinde Türkiye’nin uluslararası arenadaki gücü daha da artacaktır. (AA)

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu