Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sonunda Başardılar! AB, Petrol Tavan Fiyatında Uzlaştı

Avrupa Birliği ülkeleri uzun süredir görüşülen tavan fiyat konusunda uzlaştıklarını duyurdu. Çekya’dan yapılan açıklamanın detayları ne?
Sonunda Başardılar! AB, Petrol Tavan Fiyatında Uzlaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla enerji kriziyle karşı karşıya kalan Avrupa ülkeleri, uzun süredir yükselen petrol fiyatlarına yönelik çözüm arıyordu. Avrupa Birliği Dönem Başkanı Çekya’nın Twitter üzerinden yaptığı duyuruda, üye ülkelerin Rus petrolüne tavan fiyat getirme konusunda ortak noktada buluştuklarını açıkladı.

Yapılan paylaşımda, Büyükelçilerin Rusya’dan deniz yoluyla gelen petrole tavan fiyat konusunda anlaşmaya vardıkları belirtildi. Alınan karar, Avrupa Birliği (AB) Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

G7, geçen hafta Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına tavan fiyatının 65-70 dolar olarak belirlenmesini teklif etmişti. AB Komisyonu ise petrolün variline 60 dolar tavan fiyat uygulanmasını önermişti.

Avrupa ülkeleri 60 dolarda anlaştı. Rus petrolü için tavan fiyata ek olarak yeni bir fiyat sınırlama sistemi de söz konusu olacak.

Mekanizma ile tavan fiyatın dünya piyasası fiyatlarından yüzde 5 daha altında tutulması hedefleniyor. Fiyatla ilgili 2 ayda bir yeniden değerlendirme yapılacak.

GCM Yatırım Banner

Kararın 5 Aralık’ta yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rus yetkililer tavan fiyat sisteminin uygulanması halinde Avrupa’yı büyük sorunların bekleyeceğini vurguluyor. Putin, bunu uygulayan ülkelere petrol satmayacaklarını söylemişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.