Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin, Rusya’nın Ekonomisi ve Askeri Harcamalarından Övgüyle Bahsetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin ekonomik verilerini değerlendirdi ve artan savunma harcamalarına ihtiyaç olduğunu söyledi.
Putin, Rusya’nın Ekonomisi ve Askeri Harcamalarından Övgüyle Bahsetti
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun genel kurulunda açıklamalarda bulundu. Putin, Rusya’nın ekonomik sağlığını övmek için olumlu verilere işaret etti ve Moskova, Ukrayna’daki savaşın maliyetiyle boğuşurken ulusal güvenliği artırmak için artan savunma harcamalarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Rus lider, kamu maliyesinin genel olarak dengeli olduğunu ve bu yıl şimdiye kadarki 42 milyar dolarlık bütçe açığının büyük ölçüde planlanan bazı harcamaların öne çıkarılmasına bağlı olduğunu belirtti. Analistler ve veriler, düşen enerji gelirlerinin ve artan askeri harcamaların kilit bir rol oynadığını öne sürüyor.

Putin, Ukrayna’dan özel olarak bahsetmeden, “Doğal olarak, savunma ve güvenliği güçlendirmek, silah satın almak için ek fonlara ihtiyaç vardı. Ülkemizin egemenliğini korumak için bunu yapmak zorunda kaldık. Bütün olarak bunun ekonomik açıdan haklı olduğunu söylemeliyim” açıklamasında bulundu.

Putin, geçen yılki çift haneli hızlanmaya kıyasla rekor düşük işsizlik ve düşük enflasyona atıfta bulunarak, bu yıl gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin yüzde 2’ye kadar çıkacağını tahmin etti.

Bu, geçen yılki yüzde 2,1’lik daralmanın ardından, GSYİH’yı yine de 2021 sonundakinden daha küçük bir seviyeye işaret ediyor. Uluslararası Para Fonu, 2023’te yüzde 0,7’lik bir büyüme öngörüyor ve küresel izolasyon ile düşük enerji gelirlerinin Rusya’nın gelecek yıllardaki umutlarını azaltmasını bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Putin: Yabancılara Kapımız Açık

Yaptırımlar çerçevesinde yabancı işletmelerin Rusya’dan çıkışını değerlendiren Putin, “Yabancı üreticiler tekrar dönmek isterse, pazarımıza gelirlerse ve bu tür konuşmaları daha sık duyarsak, kimseye kapılarımızı kapatmıyoruz diyeceğim. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki biz kimseyi pazarımızdan ve ekonomimizden uzaklaştırmadık” açıklamasını yaptı.

Putin ayrıca bugün itibarıyla Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri ile yapılan anlaşmaların yaklaşık yüzde 90’ının ruble, Çin ile yapılan anlaşmaların yüzde 80’den fazlasının ruble ve yuan cinsinden olduğunu söyledi. Diğer devletlerle de ulusal para birimleri üzerinden ticareti aktif olarak geliştirdiklerini sözlerine ekledi.

Ülkede askere alınan ve seferberlikten kaçanların etkisiyle işsizlik yüzde 3,3’e kadar düştü. Rusya Merkez Bankası, iş gücü açığının enflasyonist riskleri artırdığı konusunda defalarca uyardı ve analistler bunu Rusya’nın ekonomik ilerlemesindeki en önemli engellerden biri olarak adlandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.