Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Rus Üreticilerden Söz Aldı: İHA Üretimi Artacak

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'ya karşı kullanılan İHA üretimini artırmak için harekete geçti. Detaylar haberin içerisinde;
Putin Rus Üreticilerden Söz Aldı: İHA Üretimi Artacak
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec Başkanı Sergey Çemezov ile Moskova’da bir araya geldi. Putin, Kub ve Lancet gibi Rus insansız hava araçlarının (İHA) Ukrayna saldırısında etkili olduğunu açıkladı.

İHA üreticilerinin üretimi artırma sözü verdiğini kaydeden Putin, “Bununla başa çıkıyorlar, ancak daha da fazlasına ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Rusya’dan ayrılan Batılı uçak şirketlerinin ardından Rus uçak üreticilerine önemli fırsat doğduğuna dikkat çekti. Rus üreticilerin boşalan pazarı doldurmak için gerçek fırsatları olduğunu vurgulayan Putin, yabancı üreticilerin Rus pazarına dönmek istediğini belirtti.

Yabancı üreticiler Rus pazarına geri dönmeden, yerli üreticilerin fırsatı değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Rusya’da Askeri Helikopter ve Uçak Üretimi Arttı

Rus İHA üretimim de artması gerektiğini dile getirerek, “Kub ve Lancet çok etkili oluyor. Yabancı üretimi dahil olmak üzere herhangi bir ekipmanı sadece yakmıyorlar, aynı zamanda cephane kısımlarını da patlatıyorlar.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Rostec Başkanı Çemezov da görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Rus sanayi sektöründeki gelişmeleri paylaşan Çemezov, askeri helikopter ve uçak üretimini 2022 yılında iki kat artırdıklarına vurguda bulundu.

Ukrayna saldırılarında kullanılan askeri ürünlerin yaklaşık yüzde 90’ının Rus yapımı olduğunu bildiren Çemezov, söz konusu ürünler arasında T-90 tankları, İskander, Kinjal füzeleri, Ka-52, Mi-28, Su-57, Su-35 hava araçları ve Kub, Lancet gibi İHA’ların yer aldığını paylaştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın