Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin İstihdam Sorunu ile Karşı Karşıya!

Rusya’da 234 bin çalışanın istihdam sorunu yaşadığı belirtilerek, gün geçtikçe insanların işten atılma riskinin arttığı söylendi. İşte detaylar;
Putin İstihdam Sorunu ile Karşı Karşıya!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın istihdam sorunlarına değindi. Kesinti yaşayan, zorunlu izne ayrılan ve yarı zamanlı çalışan yaklaşık 234 bin çalışanın bulunduğuna dikkat çekerek, sayının bu yılın başındaki seviyenin iki katı olduğunu kaydetti.

Hükümet yetkilileri ile video konferans yoluyla gerçekleşen ekonomik toplantıda, Rusya’nın ülkelerden gelen finansal ve teknolojik saldırılarla başa çıktığına işaret etti.

Putin, tüm işletmelerin desteklemek için etkili önlemlerin uygulandığını ve mekanizmaların başladığını söyledi. Önlemler kompleksinin uygulanması ile ekonomide keskin bir düşüşten kaçındıklarını kaydetti.

Rusya’da Enflasyon İstikrara Kavuştu

Enflasyonun istikrara kavuştuğunu aktaran Putin, Nisan’da yüzde 17,8 ile zirve yaptıktan sonra 5 Eylül’de yüzde 14,1’e düştüğünün altını çizdi.

Yıl sonunda enflasyonun yüzde 12 civarında olmasının beklendiğini, İcra ve Hükümetteki uzmanların ise enflasyondaki düşüş eğiliminin devam edeceğine inandığını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Temel göstergelerin aylık dinamiklerinin de ekonominin kademeli olarak istikrara kavuştuğunu belirten Putin, bu durumun büyüme yörüngesine girildiğinin göstergesi olarak paylaştı.

Putin, giderek artan sayıda insanın işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu ileterek, Rusya’da bunun küçük bir sayı olduğunu ancak somut sektörler, işletmeler ve şehirler için ciddi zorluklar yaratacağını vurguladı. Hükümetin bu tür yerel sorunlara karşı etkili çözümler bulması gerektiğinin altını çizdi.

Yaptırım uygulayan ülkelerin davranışlarının büyük ölçüde öngörülemez ve dürtüsel olduğuna işaret eden Putin, ülkelerin profesyonel bir şekilde davranmadığını söyledi.

Rusya’nın kendi mantığını izlemesi gerektiğini açıklayan Putin, ekonomide, sosyal alanda ve altyapıda kalkınma hedeflerine tutarlı bir şekilde ulaşması gerektiğini işaret etti. Bu durumun aynı zamanda taslak federal bütçenin hazırlanmasıyla da ilgili olduğunu duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.