Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin, Bucha Katliamını Yapan Tugayını Ödüllendirdi

Rusya Devlet Başkanı Putin, bu ay başında sivil ölümlerinin gerçekleştiği Bucha’da bulunan tugayına onur madalyası verdi.
Putin, Bucha Katliamını Yapan Tugayını Ödüllendirdi
HABER GİRİŞ

Bu ayın başında Ukrayna’nın Bucha kentinde tanık olduğumuz manzara tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Sokaklarda elleri arkadan bağlı cesetler ve toplu mezarlar Rusya’nın savaş sırasında sivil halkı da hedef aldığını gösterdi. Batılı ülkeler Rusya’nın eylemlerini savaş suçu olarak yorumladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tartışmalara ve eleştirilere rağmen Bucha’da savaş suçu işlemekle sorumlu tutulan tugaya onur madalyası verilmesine izin veren kararnameyi imzaladı.

Putin, 64. Motorlu Tüfek Tugayı’na “Muhafız” unvanı verirken, askerleri Rusya’nın egemenliği ve ulusal çıkarlarını korumak için gösterdikleri kahramanlıklar ve Ukrayna’daki özel askeri operasyondaki usta ve kararlı eylemlerinden dolayı tebrik etti.

Putin, tebrik bildirisinde “Ukrayna’daki özel askeri operasyon sırasındaki zeki ve cesur eylemler sayesinde, birliğin personeli askeri görevini, cesaretini, özverisini ve profesyonelliğini yerine getirmede bir rol model oldu.” ifadesinin yer aldığı aktarıldı.

Geçen hafta Bucha ve Borodianka kasabalarını ziyaret eden Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, “ICC’nin yargı yetkisine giren suçların işlendiğine inanmak için makul nedenler” olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ABD Başkanı Joe Biden ve birçok Avrupa Birliği yetkilisi, Rusya’nın Bucha’daki eylemlerinin savaş suçu olduğunu söyledi. Scholz, açıklamasında “Bunlar kabul etmeyeceğimiz savaş suçlarıdır, bunu yapanlardan hesap sorulmalıdır” ifadesini kullanmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise tüm bu suçlamaları reddederek, görüntülerin sahte olduğunu belirtirken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Bucha katliamı nedeniyle Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulanmasını istemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.