Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin: ABD ve Avrupa’nın Şimdiden Başı Ağrıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendilerine yaptırım uygulayan ülkelerin bundan olumsuz etkilendiğini söyledi.
Putin: ABD ve Avrupa’nın Şimdiden Başı Ağrıyor
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’yı hedef alan askeri operasyonlarının ardından 49 gün geçti. 24 Şubat’ta başlayan askeri harekat sonrası Batılı ülkeler Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırım kararları aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uygulanan yaptırımların Batılı ülkeleri olumsuz etkilediğini söyledi. Kendilerine dost olmayan ülkelerin Kuzey Kutbu’ndaki tedarik zincirine büyk zarar verdiğini kaydeden Putin, sözleşme yükümlülüklerinin ihlal edildiğini ifade etti.

Kendilerine yönelik enerji yaptırımı uygulayan ülkelerin şimdiden başlarının ağrıdığını savunan Putin, “Batı’nın Rusya ile normal işbirliğini reddetmesi Avrupa’yı vuruyor” ifadelerini kullandı.

Yaptırımlara karşın enerji ihracatını yeni pazarlar ile çeşitlendirebileceklerini kaydeden Rusya Devlet Başkanı, ihtiyaç duyan ülkelere petrol ve doğal gaz sevkiyatı yapabileceklerini söyledi. Putin geçtiğimiz gün yaptırımlar karşısında Rusya ekonomisinin yeni koşullara uyum sağlayacağını söylemişti.

Hindistan ve Çin’in Talebi Yüksek

Hindistan’dan gelen yeni talep ve Çin ile uzun vadeli sözleşmeler sayesinde Rusya petrol ihracatını artırıyor. Batı, Rusya’nın devasa enerji ticaretini kırmak için eşi görülmemiş bir adım attı, ancak sektörü ayakta tutmak için başka yerlerde hala yeterli talep var.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik operasyonları sonrası ABD petrol ithalatını yasaklama kararı almıştı. Avrupa Birliği ise Nisan ayı başlarında kömür ithalatını yasaklayacağını ve petrol ambargosu üzerinde düşünmeye devam edeceğini söyleyerek daha da yumuşak bir tavır almıştı.

AB’nin doğal gazının yaklaşık yüzde 40’ı ve petrol ithalatının yaklaşık yüzde 27’si Rusya’dan karşılanıyor. Bu oran ABD’de yüzde 2’lere kadar düşüyor. Dolayısıyla AB’nin benzer yaptırımları uygulaması daha zor bir hal alıyor.

Avrupa ülkelerinin Rus enerjisini tamamen yasaklaması, fiyatlarda keskin bir artışa neden olabilir. ABD geçtiğimiz gün 41 yılın zirvesine ulaşan enflasyon verilerini açıkladı ve artıştan dolayı Putin’i sorumlu tuttu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu