Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD: 41 Yılın Zirvesine Çıkan Enflasyonun Sorumlusu Putin

Gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Putin’in savaşının enflasyonun ana sebebi olduğunu belirtti. Detaylar şöyle…
ABD: 41 Yılın Zirvesine Çıkan Enflasyonun Sorumlusu Putin
HABER GİRİŞ

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, bugün açıklanan enflasyon verileri ile Rusya-Ukrayna savaşı hakkında konuştu.

Ukrayna’daki Rus askerlerinin ülkenin doğusuna yığılmaya başladığını söyleyen Psaki, “Rusya’nın, askeri ve ekonomik hasara yol açmak için Ukrayna’nın diğer bölgelerinde hava ve füze saldırılarına devam etmesini bekliyoruz. Çünkü Rusya’nın amacı Ukrayna’yı olabildiğince zayıflatmak. Çatışmanın bu kısmı çok uzun sürebilir” dedi.

Rusya’nın amacından vazgeçeceği gibi bir düşünceye kapılmamak gerektiğini, ABD’nin de asıl amacının Ukrayna’ya ihtiyaç duyduğu güvenlik desteğini sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Kimyasal silah kullanıldığı konusunda ise sahada bunu teyit edecek kimse olmadığını ifade etti. Ancak daha önce Rusya’nın göz yaşartıcı gaz gibi ayaklanmaları bastıracak nitelikte maddeler kullanacağına dair ellerinde bilgi olduğunu söyledi.

Ardından konuyu enflasyon konusuna getirdi. ABD İşçi İstatistikleri Bürosu tarafından bugün açıklanan verilere göre dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon Mart ayında yüzde 8,5’e yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Bu oranın piyasanın beklentisi olan yüzde 8,4’ün de üzerinde gerçekleşti. Psaki, dün yaptığı açıklamada enflasyonun olağanüstü yüksek gelmesini beklediklerini söylemişti. Bugünkü açıklamasında ise son 41 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonun sorumlusunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğunu söyledi.

Bu arada Pentagon Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın kimyasal bir saldırıyı maskelemek için protestoların bastırılmasında kullanılan göz yaşartıcı gaza kimyasal madde koymuş olabileceğine dair iddiaların incelendiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.