Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

PSA, Opel Astra ve Peugeot 308’e Üretim Noktası Arıyor

PSA, Opel Astra ve Peugeot 308'in üretim tesislerinde değişime gitmek istiyor. Hedef ülkeler Almanya ve Fransa!
PSA, Opel Astra ve Peugeot 308’e Üretim Noktası Arıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

PSA grubu Citroen’in 2021 sedan duyurusunun ardından iki modeli için üretim yerlerinde değişime gideceği söylendi. İşleyişleri karışık bir halde ve farklı plan uygulamalarıyla devam eden otomotiv, 2 yıldır enerjilerini çözüm yolları bulmakla harcıyor. Özellikle Avrupa tesislerini kapatarak, kar marjlarını artırmayı hedefleyen şirketler bir hayli çoğaldı.

PSA’nın plan değişimlerinde İngiltere’de üretilen Opel/Vauxhall Astra ve Fransa’da üretimi devam eden 308 var. Kompakt modellerin üretim bölgelerindeki değişimler sonunda PSA, merkezleri yakınlaştırarak, boşa çıkacak tesislerde farklı bir tür üretime geçecek.

PSA’yı İngiltere’nin AB’den çıkış süreci tedirgin ediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Fransız otomobil grubu bazı kaynaklardan aldığımız bilgiler doğrultusunda, Opel Astra’nın yeni neslinin ve son kasa yapısına kavuşan 308‘in İngiltere-Ellesmere Limanı ve Almanya-Ruesselsheim’i değerlendirmek isteniyor.

Opel Astra’nın İngiltere’de üretiliyor olması durumunu daha karmaşık hale getiriyor. Eğer ülke AB’yi bir ticaret anlaşması olmadan terk ederse, Ellesmere Limanı büyük olasılıkla, Almanya’ya taşınacak tesisle soldan direksiyonlu araçlar üretilecek ancak sağdan direksiyonlu modeller üretme konusunda sınırlı kalacaktır.

31 Ekim’e ertelenen ve yine de çözümle sonuçlanmayacağı düşünülen Brexit yüzünden bahsedilen PSA planları yeniden değişebilir. O yüzden 308’in Fransa’dan Almanya’ya kaydırılması da ertelenebilir.

GCM Yatırım Banner
PSA, GM’den 2017’de aldığı Opel’i bir süredir kendine uyarlamakla meşguldü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ellesmere Limanı fabrikasının geleceği, belirsizlik yüzünden son birkaç yıldır tehlikeye girmişti. PSA, zararla kapattığı dönemleri artıya geçirebilmek için fabrikada personel ve üretim düşürme kararı almıştı.

Opel ve Vauxhall’u 2 sene önce General Motors’tan alan PSA, markanın tüm yeni modellerini kendi platformlara geçirmekle meşguldü. Astra’nın üretildiği Polonya tesisleri 2021’den itibaren kompakt araca kapatılarak, büyük ticari kamyonların imalat süreçlerine verileceği de söylenmişti.

PSA, Fransa’daki Sochaux ve Mulhouse fabrikalarının EMP2 platformlarını kompakt ve orta ölçekli modeller oluşturulmasını onayladı. Sochaux’ta zaten Peugeot 308 ve 3008’i, DS5’i ve Opel Grandland X’i inşa ediliyordu.

Mulhouse’de Peugeot 2008 ve 508’i, Citroen C4, DS4 ve DS7 Crossback’i üretiliyor. Fransız grubun planları şimdilik böyle. Ancak son durumu Brexit belirleyecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.