Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Finans Müdürleri Anketine Göre Brexit 31 Ekim’de de Çözülemeyecek

Üst düzey finansal yöneticilere yönelik yapılan ankete göre Brexit, 31 Ekim tarihinde de çözülemeyecek ve AB'nin bir başka son tarih vermesi gerekecek.
Küresel Finans Müdürleri Anketine Göre Brexit 31 Ekim’de de Çözülemeyecek
Yorum

CNBC’nin dünyanın dört bir yanındaki toplantı salonlarında üst düzey yöneticilere yaptığı ankete göre; Brexit’in Ekim ayının sonuna kadar çözülmesi mümkün değil ve Avrupa Birliği’nin başka bir son tarih vermesi gerekiyor. Mart ayındaki çıkışın ertelenmesinden sonra İngiltere ve Kuzey İrlanda, 31 Ekim tarihinde AB’den ayrılacak.

Londra’daki İngiltere milletvekilleri henüz AB’den çıkış için bir geri çekilme anlaşması üzerinde anlaşmış değiller ve oylama yapmadılar.

AB Çıkışı için Henüz Anlaşma Yokİktidardaki muhafazakarların temsilcileri ve ana muhalefet İşçi Partisi, taraflar arasında bir anlaşmanın süreci durduracak kilitlenmeyi kırabileceklerini görmek için görüşme yapıyorlar. Her iki taraf arasında da ortak bir plan üzerinde derin bölünmeler yaşanmakta ve herhangi bir anlaşmada ikinci bir onaylayıcı referandum çağrısı yapanların sayısı artıyor.

CNBC Küresel CFO Konseyi, dünyadaki en büyük kamu ve özel şirketlerden bazılarını temsil eder ve toplu olarak piyasa değerinde yaklaşık 5 trilyon doları yönetir. Salı günü yayımlanan son CFO Konseyi 3 aylık anketine göre; CFO’ların yüzde 35,6’sı Brexit’in son tarihine en olası seçenek olarak başka bir uzatma öngörüyor.

Ankete katılanların %20’si İngiltere’nin başka bir referandum yapacağını, %26,7’si Ekim ayında bir anlaşmanın yapılacağını düşünüyor.

Ankete Katılanların Yüzde 20'si Referandum BekliyorAnkete katılanların yalnızca yüzde 2,2’si Brexit’in Ekim ayı sonunda hiçbir anlaşma olmadan gerçekleşeceğine inanıyor. Bu, CFO’ların yüzde 40,7’sinin anlaşma yok seçeneğini en muhtemel seçenek olarak gördüğü Şubat ayındaki anket dönemine göre bir kayma olduğunu gösteriyor.

CFO’lar bölgelere göre değerlendirildiklerinde ise ikinci bir referandum oranı en çok Asya’da bulunan ve İngiltere’nin Brexit sonucunu sonlandırmak için sandıklara geri dönmesi gerektiğine inananların yüzde 60’ı oranındaki yöneticiler tarafından telaffuz ediliyor.

ABD’li CFO’ların sadece yüzde 10’u ve EMEA yöneticilerinin yüzde 6,7’si başka bir referanduma ihtiyaç olacağını öngörüyorlar.

ABD CFO'larının Yüzde 10'u Referandum BekliyorKonseyin küresel ekonomik görünümü, dünyadaki farklı ülkeler ve bölgeler için üç aylık bir görünüm sunmaktadır. Bu çeyrekte, Birleşik Krallık’ın düşüş olarak görülen 11 alandan sadece biri olduğu ortaya koyuldu. İyileştirme olarak yükseltilen ABD dışında diğer tüm alanlar sabit olarak derecelendirildi.

Ankette sorulan diğer sorulara yanıt verenlerin yüzde 25,9’u ABD ticaret politikasının işletmelerinin başarısı için en büyük dış risk faktörü olduğunu söyledi. Bu rakam, bir sonraki en büyük iki korku olarak siber saldırı (yüzde 7,9) ve Brexit’i (yüzde 5,5) aştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu