Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

PSA ve FCA Birleşme Şartlarını Değiştirirken Hisseleri Güçlü Yükseliyor

Peugeot üreticisi ve Fiat Chrysler nakit tasarrufu sağlamak için planladıkları birleşme şartlarını yeniden yapılandırdı.
PSA ve FCA Birleşme Şartlarını Değiştirirken Hisseleri Güçlü Yükseliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Peugeot üreticisi PSA ve Fiat Chrysler (FCA), nakit tasarrufu sağlamak için planladıkları birleşme şartlarını yeniden yapılandırdı. Ayrıca pandemi sırasında vaat edilen maliyet azaltma seviyelerini de artırdılar. İkilinin hisselerinde ise %10’a varan güçlü yükselişler dikkat çekiyor.

Dünkü işlemleri 16,19 €’dan sonlandıran PSA hisseleri bugünkü işlemlere 16,32 €’dan başlangıç yaptı.
PSA Hisseleri Güçlü Yükseliş
Görsel: Marketwatch.com

Açılışın ardından bir miktar geri çekilen hisseler, günün en düşüğünü 15,70 € ile kaydetti. Bu noktadan güçlü bir yükselişe geçen PSA hisseleri, 16,98 €’ya kadar tırmandı. Hisseler öğleden sonraki işlemleri %4,94 oranında artıda 16,99 €’da karşıladı.

PSA hisselerinin 50 günlük hareketli ortalaması 16,18 seviyesindeyken, yılbaşından bu yana getiri performansı %20,26 oranında negatif bölgede yer alıyor. 1 yıllık getirisi %27,94 oranında eksideyken, 5 günlük kazancı %8,84 oranında pozitif bölgede bulunuyor.

Dünkü işlemleri 11,93 dolardan sonlandıran FCA hisseleri, bugün NYSE’de açılış öncesi işlemlerde %11,48 oranında pozitif bölgede seyrediyor.
FCA Hisseleri Güçlü Yükseliş
Görsel: Marketwatch.com

Erken işlemlerde 13,30 dolarda seyreden hisselerdeki yükselişin, birleşmeye dair paylaşılan detaylardan kaynaklandığı biliniyor. Hisselerde 50 günlük hareketli ortalama 11,78 dolar seviyesindeyken, yılbaşından bu yana getirisi %18,79 oranında negatif bölgede.

FCA hisselerinin 1 yıllık getirisi %12,98 oranında negatif bölgede yer alırken, 5 günlük kazancı %6,90 oranında pozitif bölgede bulunuyor. Hisseler pandemi sırasında 6 dolara kadar gerilemişti.

GCM Yatırım Banner
FCA ve PSA birleşmesinden doğacak olan Stellantis, dünyanın dördüncü en büyük otomobil üreticisi olacak.

Dün geç saatlerde gelen ortak açıklamaya göre; FCA, hissedarlarının geçen yıl imzaladıkları anlaşma uyarınca alacakları 5,5 milyar Euroluk özel temettünün nakit kısmını 2,9 milyar Euro’ya indirecek.

Marka portföyünce Citroen ve Opel’i de içeren Fransız PSA, parça üreticisi Faurecia’daki %46 hissesinin planlanan bölünmesini, birleşmenin kapanışına kadar erteleyecek. Ayrıca yeni grubun tüm hissedarlarına genişletecek. Faurecia’nın piyasa değeri yaklaşık 5,9 milyar Euro düzeyinde bulunuyor. Ancak hisseleri bu haberlerle birlikte %5,91 oranında düşerek 33,99 €’dan işlem görmeye başladı.

“Değişiklikler, orijinal kombinasyon anlaşmasının dengesini korur,” diyen iki grup, Stellantis’in mülkiyetinin halen mevcut PSA ve FCA hissedarları arasında 50/50 bölüneceğine de söz verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.