Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Profesör Yıkıcı Depremdeki Yanlışları Sıraladı

Profesör Ahmet Ercan, 10 ili vuran yıkıcı depremle ilgili açıklamalarda bulundu. "Kurtarmaya zamanında başlanmadı" diyen Ercan, yanlışları sıraladı...
Profesör Yıkıcı Depremdeki Yanlışları Sıraladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli depremin acı bilançosu her gün artıyor. Son verilere göre can kaybının 29 bin 605’e yükseldiği afet, birçok kişinin bilgi konusunda eksikliğini de ortaya seriyor.

Bu noktada jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 6 Şubat depremlerindeki yanlışlara ilişkin açıklamalarıyla dikkat çekti. Felaketin ilk günlerinde OHAL çağrısı ile gündeme gelen Ercan, bu sabah Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yaşanan depremdeki yanlışları sıraladı.

Ercan’ın 26 maddelik listesinde ivedi durum yönetiminde sınıfta kalındığı, ordunun giriş saatinin geç olduğu, tek adam yönetiminin ne kadar kötü olduğu gibi görüşler yer aldı.

7 Şubat’ta hükümete, “göçen varlıkların soyulmaması, çocukların, bebeklerin, kadınların organcılarca çalınmaması, güvenliği sağlamak üzere ivedi OHAL ilan edilmelidir” ifadeleriyle seslenen Ercan, yanlışları şöyle ifade etti:

“İvedi durum yönetiminde sınıfta kaldık. Yardım ile yardıma gelenlerin eşgüdümü sağlanamadı. Kurtarmaya zamanında başlanamadı. 1’incü gün kurtarma takımı sayısı göçük sayısının çok altındaydı (245’e 6000). Ordunun girişine 72 saat sonra karar verildi. Bu nedenle birçok kişi öldü. Tek adam yönetiminin ne kadar kötü olduğu bir kez daha anlaşıldı.”

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında Profesör Ercan, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden kurtarmacılarının, helikopter ya da uçakla alınmadıkları için 30 saat sonra işe koyulmalarını hata olarak nitelendirdi.

Kurtarmacılarla, yardıma gelenlerin için WC, barınma ile yemeğin olmadığı, Kızılay’ın alıştığımız başarılı görevinde olmadıkları, AFAD görevlilerinin yetersiz olduğu,
gelen yardımların yollara savrulduğu, örgütlenme eksikliğiyle birçok kurtarmacının geri döndüğünü belirtti.

Ercan, şöyle devam etti:

Profesör Ercan Deprem Yanlışları
Kaynak: Twitter

Tüm ülkeyi yasa boğan depreme ilişkin tespitleriyle gündeme gelen Ercan, “Umarım bu eksiklikleri gelecekte bu yanlışları yapmayız, göçükten kişi çıkarma yerine, göçmeyen yapıları yapmalıyız, yoksulluk olan bir ülkede depremin adı ölümdür.” cümleleriyle noktaladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.