Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Profesörden OHAL Çağrısı: 180 Binden Fazla İnsan Göçük Altında

Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, OHAL çağrısında bulundu. Tahmini 192 bin kişinin göçük altında kaldığını belirten uzman, açıklamalarıyla endişeleri artırdı.
Profesörden OHAL Çağrısı: 180 Binden Fazla İnsan Göçük Altında
HABER GİRİŞ

Türkiye, yıkıcı depremle yankılanırken etkilenen bölgelerdeki iklim koşulları ve enkaz altında kurtarılmayı bekleyen insanlarla ilgili endişeler sürüyor. Eldeki son verilere göre Kahramanmaraş merkezli depremlerde 3 bin 381 kişi hayatını kaybetti.

15 bin kişinin üzerinde yaralı varken Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Diyarbakır ve diğer illerde eksiye düşen hava sıcaklıkları kurtarılmaya bekleyenlere ilişkin korkuları artırıyor.

Göçük altında kalanlara ilişkin tahmini rakamların ortasında olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesi için çağrılar geldi. Jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bu sabah Twitter’dan yaptığı paylaşımda şöyle çağrıda bulundu:

Profesörden OHAL Çağrısı
Kaynak: Twitter

Öncesinde ise kurtarılmayı bekleyenlere ilişkin açıklamalarıyla dikkat çekti.

Ercan, “Bir yandan dondurucu soğuk, bir yandan derin karanlık içinde, sıkışmış bekleyiş, bağırmaktan kısılan ses, bir türlü gelmeyen kurtarmacılar. Dayanılır bir acı değil” dedi.

GCM Yatırım Banner

OHAL çağrısı öncesinde Övgün Ahmet Ercan, 10 ilde 12 milyon civarında kişinin ve 4 milyon yapının depremi gördüğünü belirtti. 6 binden çoğunun göçtüğünü, 8 bin kişinin kurtarıldığını ve kaç kişinin göçük altında kaldığının bilinmediğini ekledi.

Ordunun göreve gelmesi gerektiğini savunan Ercan, OHAL çağrısı sonrasında şu paylaşımıyla bilançonun olası büyüklüğünü gözler önüne serdi:

“6 bin yapı yıkılmış. 4 kat 8 daireden 48 bin dire eder. 4 kişiden 192 bin kişi göçük altında kalmış. 8 bin kişi kurtarılmış. 184 bin kişi göçük altında. Kurtarma oranı 25 kişide 1 kişi. Kalanlardan yaşadığını tut ettiğimiz yalnızca %5 var, o da 92 kişi yapar. Korkarım.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.