Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Profesör Ercan’dan Deprem Tavsiyeleri: Ne Olur Kaçışmayın

Profesör Ercan, Hatay depremlerinin artçı olduğunu belirterek dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Bölgedeki insanlara “yerinizde kalın” çağrısı yaptı…
Profesör Ercan’dan Deprem Tavsiyeleri: Ne Olur Kaçışmayın
Yorum

Kahramanmaraş merkezli depremlerin şoku bitmemişken dün 20.00 sonrası Hatay’da gerçekleşen depremler, ülkeyi alarma geçirdi. 20.04’te 6,4 büyüklüğünde ve yine Hatay’ın Samandağ ilçesinde saat 20.07’de 5,8 büyüklüğündeki depremlerin ardından uzmandan gelen açıklamalar dikkat çekti.

Jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, büyük artçı depremlerin yıkılmayan yapıları da yıktığını belirterek, “Artçı depremler bu boyutta en az 4 ay sürecek. Yaralı evlere girmeyin” ifadeleriyle uyardı.

Hatay depremlerinin her ikisinin de Ölü Deniz kırığı üzerinde oluştuğunu belirterek, “Doğu Anadolu ile Ölü Deniz kırıkları kudurdu” dedi.

Gece boyunca Twitter hesabından bilgilendirme yapıp açıklamalarda bulunan Ercan, afet yönetimini eleştirerek her artçı depremde bu kadar bocalanacaksa 4 çetin ayda işimizin zor olduğunu söyledi.

Yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

Profesör Ercan'dan Deprem Açıklamaları
Kaynak: Twitter

Bölgede şiddeti 5,5’den büyük 6,7’dena küçük depremlerin yaşanmasının normal olduğunu savunan Ercan, insanlara kaçışmamaları, kentlerini terk etmemeleri, evlerine girmemeleri için çağrı yaptı.

“Çok sayıda depremler gördük. Ancak depremler iyi yönetilemezse nasıl kırana(afete), kıyıma, çöküşe dönüştüğünü ilk kez görüyoruz.” dedi.

Bu noktadan sonra Şanlıurfa, Kilis, Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Kayseri, Nevşehir, Tunceli, Sivas, Mersin, Tokat, Mardin, Batman, Siirt il başkentlerinde deprem olmasına şaşıracağını belirterek afet gören bölgede 7 şiddetinden fazla deprem beklemediğini dile getirdi.

Dün akşam depremden kısa süre sonra yaptığı paylaşımlarda da Ercan, Hatay’lılara “lütfen kentinizi terk etmeyin” diye seslendi.

İlk depremde Hataylıların yüzde 45’inin Hatay’dan göçtüğünü, dün akşamki deprem sonrası yeni göçlerin başladığını belirten Ercan, “Sığınmacıların il dışına çıkması yasaklandığı için korkarım ki Hatay kendiliğinden bir Suriye kenti olma durumuna yaklaşmaktadır. Bu durum önemlidir.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu