Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ahmet Ercan: Doğu Anadolu ile Ölü Deniz Kırıkları Kudurdu

Jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Hatay merkezli son depremlerin ardından uyarılarda bulundu. Detaylar haberde;
Ahmet Ercan: Doğu Anadolu ile Ölü Deniz Kırıkları Kudurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Hatay’ın Defne ilçesinde saat 20.04’te 6,4 büyüklüğünde ve yine Hatay’ın Samandağ ilçesinde saat 20.07’de 5,8 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerin ardından bazı açıklamalarda bulundu.

Deprem sonrasında pek çok uzman televizyonlarda canlı yayınlara katılırken, bazıları ise sosyal medya hesaplarından çeşitli uyarılarda bulundu.

Ahmet Ercan, Hatay’da bugün gerçekleşen depremlerin ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda “Sanki büyük artçı depremler arama-kurtarma Çalışmaları bitsin diye bekler gibi Samandağı 7 km derinde M6,4 oldu. Yıkılmayan yapıları da yıktı. Artçı depremler bu boyutta en az 4 ay sürecek. Yaralı evlere girmeyin” ifadelerini kullandı.

Son Depremler Hakkında Bilgi Verdi

Samandağ 6,4’lük depremin süresinin 16 saniye olduğu, çıkardığı gerginliğin (enerji) 7,9’luk depremin 176’da biri olduğu, kabaca 7 ton TNT bombası gücünde olduğu ve kırık boyunun 30-40 km olduğu bilgisini verdi.

Ayrıca, kırığın Hatay’dan Suriye’ye uzandığı ve toplam kırık boyunun 440 km’ye ulaştığı bilgisini verdi.

“Yıkılmalılar”

6,4’lük depremde ağır hasarlıların göçtüğü; orta hasarlıların ağır hasarlı, az hasarlıların orta hasarlı, hasarsızların az ve orta hasarlı duruma dönüştüğü uyarısında bulundu.

Az hasarlı yapılar içinde olmak üzere tüm yapıların güvenlik gereğince yıkılması gerektiğine dikkat çekti.

Kaynak: Twitter / @ovgunaercan

Depremler Devam Edecek Uyarısı

Ercan, iletilerinin devamında “Doğu Anadolu ile Ölü Deniz kırıkları kudurdu. Herkes konteyner evler ile arabalarında, çadırlarda yatsın. Bu tür artçı depremler ne yazık ki olmayı sürdürecek” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu