Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Profesör Develi Açıkladı! Asgari Ücret Artışı Ne Olacak?

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri için geri sayım başladı. Profesör Develi, 2024 yılı için masada olan oranları verdi. İşte detaylar;
Profesör Develi Açıkladı! Asgari Ücret Artışı Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

Milyonlarca çalışanın hayat standartlarının şekilleneceği asgari ücret görüşmeleri için geri sayım başladı. 2024 yılı boyunca geçerli olacak ücret görüşmelerine ilişkin dün bilgi veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, pazarlık sürecinin 1 Aralık Cuma günü başlayacağını açıklamıştı.

Milliyet bugünkü haberinde konuya ilişkin Prof. Dr. Abdulkadir Develi’nin açıklamalarına yer verdi. Milyonlarca kişinin beklediği asgari ücretle ilgili konuşan Develi, enflasyon rakamlarının netleşmesiyle projeksiyonların netleşmeye başladığına işaret etti.

Memur ve memur emeklilerin toplu sözleşme + enflasyon farkına bağlı olduklarını anımsatarak, ayrıca refah payı uygulamasının da olduğunu ekledi.

Memur ve Memur Emeklilerine Yüzde 50’ye Yakın Artış Yapılacak

2023 yılında asgari ücrette yüzde 100’ün üzerinde artış yapıldığını söyleyerek, memur emeklilerine ise yüzde 25’lik artış olduğunu belirtti. Enflasyon oranlarında sona doğru yaklaşıldığını, memur ve memur emeklilerinin yıl sonunda yüzde 50’ye yakın artış elde edeceği yönünde tahminini bildirdi.

Asgari ücret ve emeklilerin durumu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Develi, Yılmaz’ın bahsettiği işletme rekabetinin sürdürülebilir düzeyde olması ve reel gelirin korunmasının önemine vurguda bulundu.

GCM Yatırım Banner

2024 yılı için asgari ücrete bir kerelik artış yapılmasının amaçlandığına işaret ederek, artışın ne yönde olacağı noktasında ise piyasanın beklenti içerisinde olduğunu kaydetti.

Ekonomi yapıcıların açıklamalarından elde ettikleri ipuçlarını paylaşan Develi, şöyle devam etti;

“Reel gelirlerin korunması, rekabetçiliğin korunması. Aşırı bir artış durumu söz konusu olduğu zaman bu hızlı bir şekilde fiyatlamaya yansıyor enflasyonu artırıyor. Çok fazla yüksek artıştan ziyade reel gelirin korunması, piyasada makul bir şekilde fiyatlanması amaçlanıyor.”

En Düşük Memur Maaşları Yüzde 85’e Yükseldi

Temmuz ayında memurlara ciddi bir ücret artışı yapıldığını anımsatarak, en düşük memur maaşının yüzde 85’lere çıkarıldığını dile getirdi. Aynı dönemde emeklilere yapılan ücret artışınınsa yüzde 25’te kaldığını hatırlattı.

Temmuz-Ağustos dönemindeki yüksek enflasyon oranlarıyla bu artışın hızlı bir şekilde eridiğini ve emeklilerin talep etme noktasında enflasyonu ortaya koyduklarını vurguladı.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel bir defaya mahsus verilecek olan 5 bin TL’lik ek desteğinse, satın alma gücü tahribatı üzerinde önemli bir görev üstlendiğini ileri sürdü.

Emeklileri daha fazla mutlu edecek bir formül üzerinde çalışıldığını savunan Develi, Temmuz’daki yüksek artış alan memurlarla emekli mukayese edildiğinde düşük kaldığına da işaret etti.

Bu sebepten emekliye daha yüksek artış olacağı yönünde tahminini bildirerek, enflasyona karşı satın alma gücünün desteklendiği bir rakam üzerinde uzlaşı olacağını belirtti. Enflasyonun üzerinde refah payının gelebileceğine ilişkin beklentileri olduğunu da kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.