Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

PPK Toplantı Özetinde Enflasyona Bağlı Sıkılaşma Vurgusu

TCMB, 22 Şubat'ta gerçekleşen Para Politikası Kurulu toplantısının özetini paylaştı. Enflasyona göre para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı vurgusu yapıldı. İşte özetin detayları...
PPK Toplantı Özetinde Enflasyona Bağlı Sıkılaşma Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçen hafta faiz kararını açıkladı. TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın göreve gelmesinden sonra açıklanan ilk faiz kararı yüzde 45 seviyesinde sabit kalması yönünde oldu. Bugün ise TCMB tarafından söz konusu toplantının özeti paylaşıldı.

TCMB tarafından paylaşılan 22 Şubat’ta gerçekleşen Para Politikası Kurulu toplantısının özeti paylaşıldı. Söz konusu özette yurt dışı finansman imkanlarında iyileşme olduğu not edildi.

“Para Politikası Duruşu Sıkılaştırılabilir”

Sadeleşme sürecinde önemli bir aşama kaydedildiği bildirildi. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergelerin yakıdan takip edileceği vurgulandı.

Sıkı para politikasını destekleyen makroihtiyati politikaların, TL varlıklara talebi canlı tutarak reel değerlenmeyle enflasyonun ana eğiliminde iyileşme sağlayacağı not edildi.

Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı vurgusu yapıldı. Orta vadeli enflasyon beklentilerinde gerilemenin sürdüğü ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında özette şu ifadeler paylaşıldı:

“Ulaşılan parasal sıkılık düzeyinin finansal ve ekonomik koşullar üzerindeki gecikmeli etkileri önümüzdeki dönemde yakından izlenecektir.”

“Kartla Yapılan Harcamalar Tekrar Hızlandı”

Konut fiyatlarındaki artış oranının yavaşlamaya devam ettiği bildirildi. Kira artışının Ocak ayında sözleşme yenileme sayısına bağlı mevsimsel etkilerle güçlendiği aktarıldı.

Kamu harcamaları ile para tabanı gelişmelerinin etkisiyle piyasada oluşan geçici likidite fazlasının sterilize edildiği bildirildi. Ayrıca yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğüne işaret ettiği bilgisi verildi.

Kartla yapılan harcamaların artış eğiliminin Ocak’ta hız kestikten sonra Şubat ortası itibarıyla tekrar hız kazandığı aktarıldı.

İşsizlik oranının çeyreklik bazda 0,4 puan azalarak yüzde 8,8 düzeyinde gerçekleştiği bildirildi. Özetin sonunda enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergelerin yakından takip edileceği aktarıldı. Kurulun, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacağı not edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.