Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell’ın, Jackson Hole’da Şahin Mesajlar Vermesi Bekleniyor

Bu hafta piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın katılacağı Jackson Hole sempozyumuna odaklandı. Powell’ın sıkılaşma mesajları vermesi bekleniyor.
Powell’ın, Jackson Hole’da Şahin Mesajlar Vermesi Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Bu hafta Cuma günü Jackson Hole etkinliği düzenlenecek ve küresel piyasalar bu toplantıdan çıkacak açıklamaları beklemeye başladı. Yatırımcılar, Federal Rezerv’in enflasyonu düşürme taahhüdünü yinelemesine yönelik beklentiler içerisinde.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta Wyoming’deki yıllık merkez bankası toplantısında agresif bir sıkılaştırma mesajı ve hızlı bir açıklama yapmasını bekleniyor. Beklentiler faiz indirimlerinin gelecek yıl hayata geçirileceği yönünde.

Jackson Hole, yatırımcıların geçen hafta Fed’in Temmuz toplantısındaki tutanaklarındaki nispeten güvercin ifadelerin ardından gerçekleştirilecek.

17 Ağustos’ta Fed tutanaklarının yayınlanmasından bu yana, S&P 500 yaklaşık yüzde 3,8 düştü, gösterge 10 yıllık Hazine getirisi yaklaşık 10 baz puan yükseldi Dolar endeksi, kur beklentilerine en duyarlı döviz çifti olan yen karşısında yaklaşık yüzde 1.7 değer kazandı.

Uzmanlardan Jackson Hole Tahminleri

Powell’ın Cuma günü yapacağı konuşma, önümüzdeki ay yapılacak bir sonraki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından çıkacak karara ışık tutabilir.

GCM Yatırım Banner

New York’ta Standard Chartered’da küresel G10 FX araştırması başkanı Steven Englander, piyasaların temasının ihtiyat ve korku olduğunu belirterek, “Powell şahin bir şey söylerse ve hisse senedi veya gelişen piyasa para birimleri satın alırsanız, gözünüzü açıp kapayıncaya kadar yüzde 3 kaybedersiniz. Şu anda kimse Jackson Hole’a öncesi risk almıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Fed fon vadeli işlemleri, gelecek ay 50 baz puanlık bir faiz artışı için yüzde 51’lik olasılıkla fiyatlıyor. Geçen haftaki tutanakların yayınlanmasından bir hafta önce, vadeli işlem piyasası 75 baz puanlık bir oran artışını fiyatlıyordu.

California, Laguna Beach’teki Simplify Asset Management’ın yönetici ortağı Harley Bassman, vadeli işlem fiyatlandırmasının çok uzak olduğunu düşünüyor.

Bassman, “Fed’in faiz artırımları konusunda piyasanın düşündüğünden daha fazlasını yaptığını düşünüyorum. Önümüzdeki yıl enflasyonun yüzde 2-3 arasında olacağını düşünmüyorum.” açıklamasını yaptı.

ABD enflasyon grafiği
Kaynak: Refinitiv Datastream

Akaryakıt maliyetlerindeki düşüş, Temmuz ayında ABD tüketici fiyatlarını baskıladı. ABD’de enflasyon Temmuz’da yıllık bazda beklentilerin de altında gelerek yüzde 8,5 olarak açıklandı.

Bu veri, temel fiyat baskılarındaki yüksekliğe rağmen ılımlı bir enflasyon senaryosunu destekledi. Üretici fiyatları da geçen ay enerjinin ucuzlaması nedeniyle düşüş kaydetti.

Enflasyon Verisi Sonrası Fed’in Ne Yapacağı Merak Konusu

Bassman ev fiyatlarındaki artışa atıfta bulunarak, önümüzdeki süreçte enflasyon baskısının devam edeceğini belirtti.

Standard Chartered’dan Englander, Fed’in enflasyonu yüzde 2 hedefine çekmek için ne gerekiyorsa yapacağına inanıyor, ancak önümüzdeki birkaç toplantıda daha güvercin bir seyir izlemesini bekliyor.

Englander, Fed cephesinden, “Yürümemiz gerektiği kadar, yapmamız gerektiği kadar yükseğe çıkacağız, ancak bunu önümüzdeki iki veya üç toplantıda yapmak zorunda değiliz” açıklamasının gelebileceğini kaydetti. Jackson Hole etkinliği yaklaştıkça, piyasalardaki paniğin arttığına dikkat çekti.

Charlotte, Kuzey Carolina’daki LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey Roach, 1990’ların ortalarında ABD işgücü piyasasının zayıfladığı bir sıkılaşma döngüsüne atıfta bulunarak, Fed’in ekonomiyi izlerken faiz oranlarını sabit tuttuğunu hatırlattı.

Roach, Fed’in buraya yumuşak bir iniş yapması için hala bir şansı olduğunu söyledi. Bassman ise bu ihtimalin karşısında duruyor ve ABD ekonomisinde resesyon olabileceğine inanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.