Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell’dan Faiz Açıklaması: Beklenenden Daha Az Artırabiliriz

FED Başkanı Jerome Powell, enflasyon ve faiz politikasının geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Powell’dan Faiz Açıklaması: Beklenenden Daha Az Artırabiliriz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının Washington, DC’de ev sahipliği yaptığı Thomas Laubach Araştırma Konferansı’ndaki “Para Politikası Üzerine Perspektifler” panelinde açıklamalarda bulundu.

Küresel piyasalar tarafından merakla beklenen konuşmayı gerçekleştiren Powell’ın gündeminde, enflasyon, faiz artırımları ve bankacılık sektöründe yaşanan stres vardı.

Powell, yüksek enflasyonun, alım gücünü ciddi şekilde azalttığının farkında olduklarını ve yüzde 2 hedefinden sapmadıklarını söyledi. Enflasyonun önemli zorluklar yarattığını vurgulayan Powell, başarısız olmaları halinde daha büyük zorluklar ile karşı karşıya kalabileceklerini ifade etti.

Powell’dan Faiz Açıklaması

Powell son dönemde bankacılık endişelerine ilişkin olarak, sistemin güçlü ve dirençli olduğunu belirtti. Para politikasını yönetmek ve finansal kurumları denetlemek için ayrı araçlara sahip olduklarını belirten Powell, “FED’in araçları çoğunlukla birbirini tamamlar. Fiyat istikrarını sürdürülebilir bir şekilde sağlamak, istikrarlı bir finansal sistem gerektirir.” açıklamasında bulundu.

FED Başkanı Powell, banka kredi koşullarının sıkılaşması nedeniyle politika faizinin beklenenden daha az yükselmesi gerekebileceğini söyledi. Powell verilere göre hareket edeceklerini bir kez daha vurguladı. Şimdiye kadarki verilerin, enflasyonu düşürmenin zaman alacağı görüşünü desteklediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

FED olarak yeterince kısıtlayıcı bir duruşu amaçladıklarını belirten Powell, henüz ne kadar sıkılaştırmanın uygun olduğuna kadar vermediklerini ifade etti.

Federal Rezerv, Mart 2022’den bu yana agresif faiz artırımları gerçekleşirdi ve oranları yüzde 5-5,25 seviyesine taşıdı. Bir sonraki toplantı 14 Haziran’da gerçekleştirilecek ve piyasanın beklentisi daha büyük olasılıkla faiz artırımı yapılmayacağı yönünde.

ABD’de son olarak açıklanan Nisan ayı yıllık enflasyonu yüzde 4,9 olarak gerçekleşti ve düşüş eğilimi devam etti. Enflasyon düşmesine rağmen FED’in yüzde 2 hedefinin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın