Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell’dan Enflasyon ve Faiz Açıklaması: Hedefimiz Değişmedi

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, enflasyonu düşürme mücadelesinden geri adım atmayacaklarını ve toplantıdan toplantıya hareket edeceklerini söyledi.
Powell’dan Enflasyon ve Faiz Açıklaması: Hedefimiz Değişmedi
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, enflasyonu düşürme konusunda daha fazla ilerleme kaydedilene kadar faiz artırımlarının süreceğinin mesajını verdi. Powell, oranların sabit bırakılması kararına atıfta bulunarak, hareketin muhtemelen FED’in faiz artırımını bitirdiğinin bir göstergesi olmaktan ziyade kısa bir ara verme olduğunu belirtti.

Powell açıklamasında, “Neredeyse tüm FOMC katılımcıları, faiz oranlarının yıl sonuna kadar biraz daha yükseltilmesinin uygun olacağını düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Geçen haftaki iki günlük FOMC toplantısının ardından yetkililer, 2023′ün sonuna kadar toplam 0,5 puanlık oran artışları gördüklerini belirttiler. Bu, çeyrek puanlık hareketler varsayılırsa, iki ek zam anlamına geliyor. FED’in borçlanma faiz oranı halihazırda yüzde 5-5,25 aralığında bulunuyor.

‘Enflasyon Hedefin Çok Üzerinde’

Enflasyonun düştüğünü ancak FED’in yüzde 2′lik hedefinin çok üzerinde kaldığını kaydeden Powell, yapacak daha çok işlerinin olduğunu söyledi.

Enflasyon geçen yılın ortasından bu yana biraz azaldığını aktaran Powell, “Yine de, enflasyon baskıları yüksek seyretmeye devam ediyor ve enflasyonu tekrar yüzde 2′ye indirme sürecinin daha uzun bir yolu var.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Powell, 25-54 yaş grubunda iş gücüne katılımda artış ve ücretlerde bir miktar ılımlılık gibi koşulların gevşemekte olduğuna dair işaretler olmasına rağmen iş gücü piyasasının hala sıkı olduğunu söyledi. Ancak, açık işlerin sayısının hala mevcut iş gücü havuzunu aştığını kaydetti.

Sıkılaştırma politikasının talep üzerindeki etkilerini ekonominin faize en duyarlı sektörlerinde gördüklerini belirten Powell, parasal kısıtlamanın enflasyon üzerindeki tam etkilerinin gerçekleşmesinin zaman alacağını vurguladı.

Fiyatların zaman içinde nereye gittiği konusunda kilit bir değişken olarak kabul edilen enflasyon beklentilerinin olumlu şekilde sabitlendiğini sözlerine ekledi.

Powell, enflasyonu düşürmenin ekonomiyi trendin altında büyümeye yavaşlatmayı gerektireceğini de kaydetti. Faiz oranı kararlarının önceden belirlenmiş bir rotadan ziyade gelen verilere ve her toplantıya göre alınacağını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.