Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell: Fiyat İstikrarının Sağlanması Zor Kararlar Gerektiriyor

FED Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadele ederken merkez bankasının siyasi etkiden arınmış olması gerektiğini söyledi.
Powell: Fiyat İstikrarının Sağlanması Zor Kararlar Gerektiriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

FED Başkanı Jerome Powell, Riksbank tarafından düzenlenen etkinlikte açıklamalarda bulundu. Küresel piyasalar tarafından bu hafta en çok beklenen olaylardan birisi Powell’ın açıklamalarıydı.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, yüksek enflasyonla mücadele ederken merkez bankasının siyasi etkiden arınmış olması gerektiğini vurguladı.

İsveç Ulusal Bankası’nda (Riksbank) konuşan Powell, yaptığı bir konuşmada Powell, fiyatları istikrara kavuşturmanın siyasi olarak popüler olmayabilecek zor kararlar almayı gerektirdiğini kaydetti.

Powell’dan Siyasi Bağımsızlık Vurgusu

Powell açıklamasında, “Fiyat istikrarı, sağlıklı bir ekonominin temelidir ve zaman içinde halka ölçülemez faydalar sağlar. Ancak enflasyon yüksekken fiyat istikrarını yeniden sağlamak, ekonomiyi yavaşlatmak için faiz oranlarını yükselttiğimiz için kısa vadede popüler olmayan önlemler gerektirebilir” ifadelerini kullandı.

Kararlar üzerinde doğrudan siyasi kontrolün olmamasının, kısa vadede siyasi aktörleri dikkate almadan bu gerekli önlemleri almalarına olanak sağladığını belirtti. Finansal piyasaların artık çok daha dayanıklı olduğunu belirten Powell, FED’in elindeki araçları çok iyi ve yenilikçi kullandığını söyledi. Uygulamalarda bir yanlışlık olmadığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Powell’ın sözleri, merkez bankası bağımsızlığının tartışıldığı bir forumda geldi. Konuşma, 2022′de faiz oranlarını yedi kez toplam yüzde 4,25 puan artıran bir FED için politikanın nereye gittiğine dair herhangi bir doğrudan ipucu içermiyor.

Powell bu konuyla ilgili daha önce faiz artırımlarının devam edeceği sinyalini vermişti. Bu hafta Perşembe günü piyasalar tarafından ABD’de açıklanacak Aralık ayı enflasyon verisi takip edilecek. Beklenti yıllık enflasyonun yüzde 6,5 olarak geleceği yönünde. Bir önceki Kasım ayında enflasyon yüzde 7,1 olarak açıklanmıştı.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.