Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell: Faiz İndiriminde Doğru Zamanı Seçmeye Çalışıyoruz

Bir televizyon kanalında ana gündem olan faiz indirimi konusunda konuşan FED Başkanı Powell, faiz indirimi için nasıl ve ne zaman hareket edeceklerini açıkladı.
Powell: Faiz İndiriminde Doğru Zamanı Seçmeye Çalışıyoruz
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, CBS televizyonunda yayınlanan “60 Dakika” programında konuştu. Gündeme dair soruları yanıtlandıran Powell, ekonominin güçlü olduğunu, enflasyonun düştüğünü ancak önümüzdeki birkaç ayda faiz indirimlerinin gerçekleşmesinin muhtemel olmadığını söyledi.

Faiz oranlarını düşürmeye başlamak gibi çok önemli bir adımı atmadan önce biraz daha güven istediklerini söyleyen Powell, FED’in faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağı sorusuna dikkatle yaklaşabileceğini ifade etti.

FED, geçen hafta yılın ilk faiz kararını açıkladı. Çarşamba günü açıklanan karara göre politika faizi yüzde 5,25 – 5,50 aralığında bırakılarak, 22 yılın zirvesinde tutuldu.

Faiz oranlarının her zaman gelecekteki enflasyonun bir tahminini içerdiğini söyleyen Powell, “Eğer bu tahmin yüzde 2 ise bu, faiz oranlarınızda yüzde 2 daha fazla indirim yapabileceğiniz anlamına gelir. Eğer faiz oranları biraz daha yüksek olursa, merkez bankasının daha fazla cephanesi ve krizle mücadele etmek için daha fazla gücü olacak.” dedi.

Powell Faiz İndirimi Konusunda 2 Riske Dikkat Çekti

Çok erken hareket edilmesi halinde yüzde 2 hedefinin üzerinde bir yere yerleşeceği ihtimalinin daha yüksek olduğunu sözlerine ekledi. Çok geç hareket etmenin ise ekonomik aktivite ve işgücü piyasası üzerinde baskı oluşturarak olası bir durgunluk riskini doğurabileceğini, bu nedenle bu iki riskin dengelenmesi gerektiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonu zaman içerisinde yüzde 2’ye döndürmeye kararlı olduklarını belirten Powell, Mart ayında faiz indirimi yönünde oy kullanmasının pek mümkün olmadığına dikkat çekti.

“Sadece bu doğrultuda daha fazla iyi veri görmek istiyoruz. Gördüğümüzden daha iyi, hatta o kadar iyi olmasına gerek yok. Sadece iyi olması gerekiyor” sözleriyle verilere bağlı olarak ilerleyeceklerinin altını bir kez daha çizdi.

Enflasyonu zaman için yüzde 2’ye döndürmeye kararlı olduklarını ancak faiz indirimi için yüzde 2’ye ulaşmayı beklemeyeceklerini belirten FED Başkanı, tüm riskleri göz önünde bulundurarak doğru zamanı seçmeye çalıştıklarını ifade etti.

Pandemiden sonra ulusal borçlarda keskin bir artış olduğunu, ABD federal hükümetinin sürdürülemez bir yolda olduğunu ve bunun sadece  borcun ekonomiden daha hızlı büyüdüğü anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın