Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Potanin: Nornickel ve Rusal Birleşmesi Maden Şampiyonu Yaratacak!

Potanin, Batı yaptırımlarının ardından planlanan Nornickel ve Rusal’ın birleşmesinin gündemde olduğunu açıkladı. Birleşme ile ilgili detaylar haberde;
Potanin: Nornickel ve Rusal Birleşmesi Maden Şampiyonu Yaratacak!
HABER GİRİŞ

Madencilik devi Nornickel’in en büyük hissedarı Vladimir Potanin, bugün yaptığı açıklamada alüminyum devi Rusal ile olası birleşme sürecinin başladığını bildirdi.

Potanin açıklamasında olası birleşme teklifinin Rusal’dan geldiğini belirtti. Bu birleşmenin, ulusal bir şampiyon yaratacağını ve hissedar tabanını çeşitlendireceğini vurguladı.

Yaptırımlara karşı ekstra istikrara ve Rusya’daki projeler için devlet desteğine olan ihtiyacın, anlaşmanın tartışma konuları arasında olduğunu söyledi.

BCS analistleri ise olası birleşme ile ilgili bir notta, potansiyel anlaşmanın Nornickel’in gelecekteki ödemeleri için bir risk oluşturduğunu ve sınırlı finansal sinerji sağlayacağını söyledi.

Potanin bu yorumun üzerine üretim sinerjisi eksikliğini kabul ettiğini dile getirdi. Her iki şirketin de “yeşil ekonomiye” geçişinin sürdürülebilirlikte önemli olacağını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Potanin, Nornickel’de yüzde 36 hisseye sahip ve 10 yıldır şirketin CEO’su olarak görev yapıyor. Rusal şu anda Nornickel’in yüzde 26’sına sahip.

Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’ya uygulanan Batı yaptırımları Nornickel’i hedef almıyor. Ancak geçtiğimiz hafta İngiltere Potanin’e yönelik yaptırımlar açıkladı.

İngiliz hükümetinden yapılan duyuruda Vladimir Potanin’in varlıklarının dondurulacağı ve seyahat yasağı geleceğinin altı çizildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Potanin’i yaptırım listesine eklerken milyarderin işgalden bu yana Putin rejimini desteklemesini, aynı zamanda Rosbank’ı ve Tinkoff Bank’taki hisseleri satın alarak servetini artırmasını gerekçe gösterdi.

Diğer tarafta Rusal 2018-2019 yılları arasında ABD yaptırımlarına maruz kalmış ve bu durum küresel alüminyum fiyatlarında sıçrama yaratmıştı. Rusal’ın kurucusu Oleg Deripaska’nın şirketin kontrolden vazgeçmesi üzerine Washington, şirketi yaptırımlar listesinden çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.