Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Nikel Kralı Potanin’e de Yaptırım Açıkladı!

İngiliz hükümetinden, Rusya’nın en zengin iş insanlarından biri olan Vladimir Potanin’e sert yaptırım geldi. Detaylar haberde;
İngiltere Nikel Kralı Potanin’e de Yaptırım Açıkladı!
HABER GİRİŞ

Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya ekonomik yaptırımlar devam ederken İngiltere de bir yenisini ekledi. “Rusya’nın ikinci zengin iş insanı’ olarak tanımlanan Vladimir Potanin’in varlıklarının dondurulacağı söylendi.

İngiliz hükümetinden yapılan duyuruya göre milyardere seyahat yasağı geleceği de belirtildi. Ukrayna işgali sonrasında Rusya’ya yaptırım konusunda öne çıkan İngiltere, Potanin’e yaptırım kapsamında soruşturma açılacağı bilgisini de paylaştı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Potanin’i yaptırım listesine eklerken milyarderin işgalden bu yana Putin rejimini desteklemesini, aynı zamanda Rosbank’ı ve Tinkoff Bank’taki hisseleri satın alarak servetini artırmasını gerekçe gösterdi.

İngiltere, Rusya’ya yönelik 1000’den fazla kişiye ve 120 işletmeye yaptırım uygularken öne çıkan sonuncu isim Potanin oldu.

Rusya’nın ‘Nikel Kralı’ Vladimir Potanin Kimdir?

İş insanı Vladimir Potanin, Rusya Devlet Başkanı Putin’e yakınlığı ile tanınıyor. Rusya’nın en zengin oligarkı olarak nitelendirilen Potanin, dünyanın en büyük nikel üreticisi Nornickel’in yüzde 34,6’lık hissesine sahip.

GCM Yatırım Banner

“Nikel Kralı” olarak Potanin, bu yılın başlarında Forbes dergisi tarafından tahminen 17,3 milyar dolarlık servetiyle Rusya’nın en zengin ikinci adamı olarak gösterildi.

Rus iş adamı ilk olarak Rusya’nın en büyük özel bankası olan Oneksim Bank’ı kurdu. Aynı zamanda enerji ve gayrimenkul sektörlerinde yer alan Interros Holding’in sahibi oldu. Kısa bir süre öncede Rus finansal hizmetler sektörünün önemli bir parçası olan Rosbank’ı satın aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.