Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Portföylerin Vazgeçilmezi Olan THYAO’dan Beklenti Üstü Bilanço!

Binlerce yatırımcının uzun süredir nefesini tutarak beklediği bilanço nihayet açıklandı. Türk Hava Yolları üçüncü çeyrekte beklentilerin üstünde net kar bildirdi. İşte detaylar;
Portföylerin Vazgeçilmezi Olan THYAO’dan Beklenti Üstü Bilanço!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’daki yatırımcıların çok büyük bir çoğunluğunun yakından takip ettiği Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), beklenen bilançoyu paylaştı. Şirket, 2023’ün üçüncü çeyreğinde 51,3 milyar TL net kar elde ettiğini açıkladı. Analistlerin beklentileri 42,7 milyar TL seviyesindeydi.

Şirketin 9 aylık dönemdeki net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81 artarak 69,5 milyar TL seviyesinde oldu. Bu dönemde satışlar yüzde 61 artarak 358,7 milyar TL’ye çıktı.

Portföylerin Vazgeçilmezi Olan THYAO’dan Beklenti Üstü Bilanço!Kaynak: Fintables

Beklentilerin oldukça üstünde gelen bilançoda, söz konusu dönemde brüt kar yüzde 73 artışla 96,5 milyar TL’ye, esas faaliyet karı yüzde 82 artışla 65,6 milyar TL’ye yükseldi. FAVÖK, yüzde 61 yükselerek 93,3 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre dönen varlıklar yüzde 15, duran varlıklar ise yüzde 10 arttı. Şirketin finansal borcu yüzde 4 yükselirken net borçtaki yüzde 7’lik düşüş pozitif unsurların arasında yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Portföylerin Vazgeçilmezi Olan THYAO’dan Beklenti Üstü Bilanço!Kaynak: Paratic Piyasalar

Neredeyse her gün en yüksek işlem hacmine sahip olan ve yabancı yatırımcıların radarında yer alan THYAO hisselerinde, BIST 100 endeksinde olduğu gibi geri çekilmeler dikkat çekiyor. 2 Ekim’de 255 TL’yi gören hisse, Orta Doğu’da patlak veren savaşın etkisiyle negatif yönlü hareket etti.

1 Kasım’da kapanışını yüzde 0,3 artışla 218 TL’den yapan hisse haftalık bazda negatif kaldı. Aylık yüzde 10 değer kaybeden THYAO, yatırımcısına yıllık bazda yüzde 115 oranında kazandırdı.

Hissenin fiyat/kazanç oranı 5.55, piyasa değeri/defter değeri ise 1.12 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.