Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Plastik Poşete Zam Geldi! Karar Resmi Gazete’de Yayımlandı

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan geri kazanım katılım payı tutarlarını yeniden belirleyen karara göre alışverişte kullanılan plastik poşet ücretine zam geldi. Detaylar haberde...
Plastik Poşete Zam Geldi! Karar Resmi Gazete’de Yayımlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

2022 Aralık ayında Resmi Gazete’de yayımlanan geri kazanım katılım payı tutarlarını yeniden belirleyen kararda 2023 yılı içinde adet başına; plastik poşetten 38,5 kuruş alınacağı belirtilmişti. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 01.08.2023-31.12.2023 tarihlerini kapsayan geri kazanım katılım payı tutarlarını yeniden belirleyen karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre söz konusu tarihler arasında uygulanacak olan karar kapsamında plastik poşetin ücreti 25 kuruştan 38,5 kuruşa yükseldi.

Karar göre adet başı binek araç lastiğinden 12 TL, dolgu lastiğinden 30 TL, 0,33 litreye kadar olan içecek ambalajından 3,84 kuruş, 0,3301-0,75 litre arası 7,2 kuruş alınacak.

Bunun yanında 0,25 litreye kadar olan kağıt-karton ağırlıklı kompozit içecek ambalajından adet başı 3,84 kuruş, 0,2501-0,5 litre arasından 7,2 kuruş alınacak.

Ayrıca karar kapsamında kilogram başı çinko karbon pillerden 12 TL, alkali düğme pillerden 19 TL, lityum düğme pillerden 64 TL, kurşun içerenler hariç otomotiv pillerinden 92 TL alınacak.

Geçen yıl Aralık ayında yayımlanan kararda dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, plastik poşete yapılan artıştan vatandaşın etkilenmeyeceğini marketlerin ödemeyi yapacağını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu