Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alışveriş Poşetine Zam Geldi!

Cumhurbaşkanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre market alışverişlerinde kullanılan plastik poşetlere zam geldi. Bakan Kurum konuya yönelik açıklama yaptı.
Alışveriş Poşetine Zam Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı’nın, bazı ürünlerden tahsil edilecek geri kazanım katılım payı tutarlarını yeniden belirleyen kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre ekli listede yer alan ürünlerden tahsil edilecek geri kazanım katılım payı tutarlarının 1/1/2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aynı listede belirtildiği şekilde tespit edilmesine, 2872 sayılı Çevre Kanununun ek 1 inci maddesi gereğince karar verildiği ifade edildi.

Karar eki listeye göre 2023 yılı içinde adet başına; plastik poşetten 38,5 kuruş, binek araç lastiklerinden 6 TL, kurşun asitli olan akümülatörlerden 60 kuruş geri kazanım katılım payı tutarı alınacak.

Bunların yanında karar eki listeye göre 2023 yılı içinde kilogram başına; cinsine göre araç akülerinden 15, 60 ve 150 kuruş, çinko karbon ve alkali silindirik pillerden 6 TL, otomotiv pilleri ve lityum içeren araç bataryalarından 46 TL, madeni yağdan 150 kuruş, bitkisel yağdan 32 kuruş, telekomünikasyon ekipmanlarından 60 kuruş ve ilaçlardan 3.2 kuruş/kutu geri kazanım katılım payı tutarı alınacak.

Söz konusu kararda ayrıca plastik, metal, kompozit, cam içecek ambalajlarından ve ahşap ambalajlardan alınacak geri kazanım katılım payı tutarları da belirlendi.

GCM Yatırım Banner

“Poşete mi Vergi Koyuyor Vergiyi mi Poşete Belli Değil”

Alınan yeni karara yönelik Vergi Uzmanı Ozan Bingöl’den tepki geldi. Sosyal medya hesabından şu yorumda bulundu:

Ozan Bingöl Poşet Vergisi
Kaynak: Twitter

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yakın bir zamanda TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmelerinde  25 kuruş olarak belirlenen poşet fiyatlarında herhangi bir artışa gidilmeyeceğini söylemişti.

Söz konusu karara göre ödenecek tutarın vatandaştan mı yoksa marketten mi alınacağına yönelik Bakan Kurum’dan yeni bir açıklama geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yaparak plastik poşet fiyatının değişmediğini vatandaşlar için 25 kuruş olduğunu söyledi. “Marketlerin devletimize ödeyeceği ve çevre projelerimizde kullandığımız plastik poşet geri kazanım katılım payı 38,5 kuruş olarak belirlendi.” açıklamasında bulundu.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.